بافت تاریخی سمنان وارث هکتارها خانه قدیمی مخروبه شد

به گزارش مجله دور زمین، بیش از 18 هکتار از خانه ها و حمام های قدیمی قرار گرفته کنار هم بافت تاریخی سمنان را تشکیل می دادند.

بافت تاریخی سمنان وارث هکتارها خانه قدیمی مخروبه شد

جهت دریافت خدمات محوطه سازی ویلاهای کوچک با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

هیچ یک از بناهای تاریخی به صورت منفرد در این بافت آنطور که اداره کل میراث فرهنگی سمنان گفته، در فهرست میراث ملی ثبت نشده اند ولی همه آنها در بافت تاریخی تجمیع و یک شماره ثبت گرفته بودند. اما بی توجه به همه اینها، مدیران سابق به این بافت بی توجهی نموده اند تا به جای آن خانه های جدید ساخته گردد. خانه هایی آپارتمانی که رنگ و بویی از شهر سمنان ندارند و در هر شهر دیگری نیز می توانند ساخته شوند.

اکنون اداره کل میراث فرهنگی سمنان وارث انبوهی از زمین های خاکی رها شده و خانه های تخریب شده است هر طرف از این بافت تاریخی نشانی از زخم دارد. زخمی که خانه های تاریخی را تراشیده و فقط دیواری از آنها را باقی گذاشته است.

حسین خواجه بیدختی مدیرکل میراث فرهنگی استان سمنان در مصاحبه با مجله دور زمین می گوید: براساس توافق صورت گرفته با شهرداری و متولیان شهرسازی قرار بود برای 18 هکتار طرح جامع آماده و آسیب های بافت نیز در آن گنجانده گردد. این طرح را داده اند و قاعدتا باید در شورای فنی مطرح شده تا کلیات آن تایید گردد و پس از آن به شورای فنی سازمان میراث فرهنگی برای آنالیز نهایی برود. به همین دلیل در حال حاضر و در فاز اول پهنه شرقی مسجد امام که بخش کوچکی از این بافت است، مورد آنالیز قرار گرفته و طرح آن بخش از بافت تایید شده و قرار است متولیان شهرسازی فعلا در آن محدوده با در نظر دریافت ضوابط و الزامات سازمان میراث فرهنگی فعالیت نمایند.

وی با بیان اینکه هنوز طرح بافت تاریخی تایید و ابلاغ نشده است ادامه می دهد: تا دو ماه دیگر این طرح نهایی می گردد. ما در مقابل کار صورت گرفته قرار گرفته ایم. قرار بود این روال به نحوی ترمیم و جبران گردد. به طور حتم این طرح برای ما ایده آل نیست اما به هر حال از آنچه که در اختیار داریم بهتر می گردد. ما اکنون وارث زمین های رها شده و محوطه های پاک شده از خانه های قدیمی در بافت تاریخی سمنان هستیم. پیش از این به اسم احیا، بناهای قدیمی را تخریب و بازسازی نموده اند. درست است که تخریبش کار درستی نبوده اما اکنون رها کردن آن زمین ها هم درست نیست.چون جمعیت مهاجرت نموده و بزه زیاد می گردد. بنابراین باید فکری کرد.

بیدختی می گوید: وظیفه ما شهرسازی نیست اما شهرداری مشاور گرفته و ما هم استانداردهایمان را اعلام نموده ایم. آنها هم گفته اند که همان بافت قدیمی را بازسازی می نمایند. با این حال باید چند نکته مورد توجه قرار گیرد از جمله اینکه نباید ابزار تشویقی ایجاد کنیم تا کسانی که پلاک ملک آنها بازسازی می گردد، به سمت تخریب و نوسازی پیش بروند. پس نوع رفتار با این بافت اهمیت زیادی دارد و باید متولی احیا که همان شهرداری است، این نکته را لحاظ کند.

بیدختی درباره اینکه چقدر به متولیان شهرسازی در سمنان می توان اعتماد داشت می گوید: در طرحی که داده اند استانداردهای میراث فرهنگی در نما و فرم و غیره لحاظ شده است به همین دلیل گفته ایم که در حال حاضر پهنه شرقی را آغاز نمایند تا ببینیم اگر پیروز بود، به بخش های دیگر هم تسری پیدا کند. به هر حال این طرح اگرچه ایده آل نیست اما از داشتن زمینهای صاف و رها شده بهتر است!

اکنون قرار است به صورت آزمایشی پهنه شرقی بافت تاریخی را بازسازی نمایند تا بالاخره تکلیفی برای زمین های رها شده بافت تاریخی سمنان نوشته گردد. تکلیفی که متولیان شهرسازی آن را در چند سال پیش به بدترین شکل نوشته بودند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 860

به "بافت تاریخی سمنان وارث هکتارها خانه قدیمی مخروبه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت تاریخی سمنان وارث هکتارها خانه قدیمی مخروبه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید