استفاده از تخصص های میان رشته ای در شهرسازی و معماری، ایده های تحقیقاتی به خدمات تجاری تبدیل می گردد

به گزارش مجله دور زمین، رئیس مرکز تحقیقات افق های نوین در معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد توسعه کاربرد فناوری های نوین اطلاعاتی و استفاده از تخصص های میان رشته ای در حوزه شهرسازی و معماری را از رسالت های این مرکز برشمرد.

استفاده از تخصص های میان رشته ای در شهرسازی و معماری، ایده های تحقیقاتی به خدمات تجاری تبدیل می گردد

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

گروه استان های خبرگزاری خبرنگاران؛ مرکز تحقیقاتی افق های نوین در معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مستقل نجف آباد که سال 1395 راه اندازی شد، اکنون چشم انداز خود را تبدیل به قطب اصلی پژوهش های کاربردی در حوزه معماری و شهرسازی در مقیاس ملی و بین المللی در منطقه مرکزی کشور قرار داده است.

از اهداف این مرکز می توان ایجاد ارتباط مؤثر با ارگان های دولتی و غیردولتی کشور و ایجاد زمینه مناسب برای عقد قراردادهای پژوهشی و اجرایی در حوزه شهرسازی و معماری، ارائه خدمات و امکانات برای پژوهش مؤثر، کوشش به منظور ارتقای علمی-پژوهشی استادان و دانشجویان دانشکده شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد و گسترش همکاری های بین رشته ای با دیگر مراکز علمی-تحقیقاتی نام برد.

برگزاری کارگاه های آموزشی، سخنرانی های علمی و سمینارهای تخصصی برای ارتقای علمی دانشجویان، استادان و فعالان حوزه معماری و شهرسازی، فعالیت در زمینه جذب ایده های نو و برتر برای ثبت اختراعات نو و بدیع و زمینه سازی برای ایجاد شرکت های دانش بنیان و کوشش به منظور تعریف پروژه های هدفمند دکتری و کارشناسی ارشد در رشته های معماری و شهرسازی از دیگر اهداف این مرکز تحقیقاتی است.

خبرنگار خبرنگاران به منظور آنالیز فعالیت ها، محصولات، دستاوردها و مأموریت های مرکز تحقیقاتی افق های نوین در معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد با الهام ناظمی رئیس این مرکز تبادل نظر نموده است که مشروح این تبادل نظر را می خوانید.

خبرنگاران: مرکز تحقیقات افق های نوین در معماری و شهرسازی چرا و چگونه ایجاد شد؟

ناظمی: امروزه تحولات چشمگیری در عرصه معماری و شهرسازی در حال اتفاق بوده است؛ بنابراین تغییرات بنیادین دیدگاه ها به ظرفیت های این بخش انفکاک ناپذیر از توسعه کشور در زندگی بشر، لزوم تغییر روش های مطالعه آن را آشکار می نماید.

به همین دلیل شناخت پیشرفت ها و کشف ایده های نو در زمینه معماری و شهرسازی در ممالک پیشرفته صندلی ویژه ای را در استراتژی های درازمدت به خود اختصاص داده است. در راستا این تحولات تکیه اصلی بر استفاده از فناوری های مدرن، کشف راهکارهای بدیع و یافته های جدید در حوزه معماری و شهرسازی است.

به منظور تحقق بخشی به این موضوع مهم، وجود یک مرکز مطالعاتی تخصصی در این زمنیه می تواند راهگشای توسعه نوآوری ها در استان و کشور باشد، از همین رو دانشکده هنر، معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، سال 1395 به راه اندازی مرکز تحقیقات افق های نوین در معماری و شهرسازی اقدام کرد.

از سوی دیگر این مرکز موجب همکاری و هم اندیشی با نهادهای مدیریتی و اجرایی شهرسازی و معماری شده و موجبات کاربردی شدن اجرای طرح های تحقیقاتی و مطالعاتی را فراهم می آورد؛ بنابراین این مرکز تحقیقاتی به عنوان مرکز پژوهشی با نگرشی فراگیر و با به کارگیری نیروهای متخصص در هسته های تحقیقاتی متنوع، سعی در پرکردن خلأ میان حرفه و دانشگاه از یک سو و تجاری سازی دستاوردهای مرکز از سوی دیگر دارد.

توجه به ظرفیت های پژوهشی-تخصصی در پاسخگویی به نیازهای جامعه

خبرنگاران: چه مأموریت یا مأموریت هایی برای این مرکز تعریف شده است؟

ناظمی: دیدگاه استراتژیک حاکم بر فعالیت های مرکز، توجه به ظرفیت های پژوهشی-تخصصی در پاسخگویی به نیازهای جامعه مبتنی بر فناوری های نوین در زمینه معماری و شهرسازی است. مأموریت ویژه مرکز، کوشش برای ایجاد بستر، امکانات و فضای لازم برای استفاده از توانایی و تخصص اعضای هیئت علمی، متخصصان و دانشجویان در زمینه های تحقیقاتی مختلف با رویکرد حل مسائل تحقیقاتی، ایجاد فرصت های کارآفرینی و تبدیل ایده های تحقیقاتی به خدمات تجاری است.

توسعه کاربرد فناوری های نوین اطلاعاتی و استفاده از تخصص های میان رشته ای در مباحث حوزه شهرسازی و معماری و برقراری تعامل با سایر نهادهای دولتی و خصوصی و ترویج و انتشار نتایج و دستاوردهای حاصل از فعالیت های مرکز به منظور ارتقای سطح شناخت جامعه، مدیران شهری، پژوهشگران، دانشجویان و استادان حوزه های مرتبط در کشور از دیگر رسالت های این مرکز است که در این زمینه ها همیشه فعال بوده و با برگزاری دوره های مختلف و عقد قرارداد انجام طرح با سازمان های مربوط در ارتباط است.

خبرنگاران: تا به امروز چه فعالیت هایی در این مرکز تحقیقاتی اجرا شده و تعامل نهادها و مراکز مربوط با شما چگونه بوده گرفته است؟

ناظمی: برگزاری دوره های آموزشی تخصصی ویژه دانشجویان و استادان، انجام پروژه های مختلف تحقیقاتی و اجرایی در قالب قرارداد با سازمان های برون دانشگاهی و شرکت در مسابقات معماری و شهرسازی ازجمله فعالیت هایی بوده که در این مرکز اجرا شده است.

تعامل بسیار خوبی با سازمان ها داشته ایم و این تعامل سبب شده تا در یک اعتماد مشترک با سازمان های مربوط بتوانیم قراردادهایی را برای انجام طرح های مختلف منعقد کنیم.

خبرنگاران: صندلی انتها نامه های دانشجویی و طرح های پژوهشی استادان و اعضای هیئت علمی در این مرکز چگونه است؟

ناظمی: این مرکز بیشتر فعالیت ها و طرح های برون دانشگاهی خود را در قالب طرح پژوهشی و با همکاری اعضای هیئت علمی و دانشجویان به انجام رسانده است.

خبرنگاران: فعالیت این مرکز را چگونه ارزیابی می کنید و آیا می تواند به فعالیت خود ادامه دهد تا دچار لغو مجوز نگردد؟

ناظمی: با توجه به همراهی و پیگیری های مستمری که تا به امروز توسط رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد، معاون پژوهشی و مدیر دفتر ارتباط با صنعت این دانشگاه اجرا شده است و نیز کوشش اعضای عضو مرکز، انتظار می رود که در آینده فعالیت مرکز ادامه دار و رو به رشد باشد.

2 کارگاه و یک مسابقه در ارتباط با کرونا برگزار می گردد

خبرنگاران: آیا در دوران کرونا مرکز تحقیقات شما فعالیتی داشته است؟

ناظمی: این مرکز با مرکز تحقیقات توسعه علوم پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد اسلامی واحد نجف آباد در نخستین همایش ملی فراوری دانش سلامتی در مواجهه با کرونا و حکمرانی در دنیا پساکرونا همکاری بین رشته ای خواهد داشت و دو کارگاه و یک مسابقه توسط این مرکز برای این همایش در نظر گرفته شده است.

4103/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1380

به "استفاده از تخصص های میان رشته ای در شهرسازی و معماری، ایده های تحقیقاتی به خدمات تجاری تبدیل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از تخصص های میان رشته ای در شهرسازی و معماری، ایده های تحقیقاتی به خدمات تجاری تبدیل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید