اجرای قانون ممنوعیت پلاستیک یک بار مصرف در اروپا

به گزارش مجله دور زمین، اقیانوس ها و دریاها سرشار از زباله شده و بیش از 80 درصد این زباله ها پلاستیک هستند و اتحادیه اروپا در همین راستا تصمیم دارد محصولات پلاستیکی یک بار مصرف را که روزانه مصرف دارند ممنوع کند.

اجرای قانون ممنوعیت پلاستیک یک بار مصرف در اروپا

به گزارش مجله دور زمین، اتحادیه اروپا به تازگی درباره جزئیات قوانین مربوط به ممنوعیت محصولات پلاستیکی یک بار مصرف به توافق رسید. این اتحادیه با ممنوعیت محصولات یک بار مصرف پلاستیکی قصد دارد جلوی انباشت زباله های پلاستیکی در اقیانوس ها و دریاها را بگیرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا در ماه مه 2018 میلادی پیش نویس طرحی برای کاهش مواد پلاستیکی در زباله را آماده نموده بود. طبق این طرح قرار شده بود که فروش اقلامی مانند قاشق، چنگال، چاقو و نی پلاستیکی یک بار مصرف در کشورهای اروپایی ممنوع گردد.

حال پارلمان اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا در برخی از مواد این پیش نویس تغییرات جزیی ایجاد نموده و توافق کردند که در دو سال آینده آن را اجرایی نمایند.

این ممنوعیت شامل محصولاتی خواهد بود که جایگزین مناسبی برای آن پیدا شده باشد. به گفته مقامات اتحادیه اروپا استراتژی مبارزه با تاثیرات مخرب زباله های پلاستیکی باید در زندگی روزمره هر فردی تغییرات آشکاری را نمایان کند.

بنابه گفته مقامات اتحادیه اروپا صنایع پلاستیک 340 میلیارد دلار گردش مالی دارد و بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر در این صنایع کار می نمایند.

کمیسیون اتحادیه اروپا امیدوار است که طرح استراتژیک مبارزه با ضایعات پلاستیک مزایای زیست محیطی را به ارمغان بیاورد.

انتظار می رود که اقدامات اتحادیه اروپا دی اکسید کربن را به میزان سه میلیون و 400 هزار تن کاهش دهد. پیش بینی می گردد که تا سال 2030 نیز تا 22 میلیارد یورو جلوی مخارج و ضررهای زیست محیطی گرفته گردد.

مصرف نمایندگان نیز می توانند تا پنج میلیارد و 600 میلیون یورو در مجموع صرفه جویی نمایند. بنابراین کمیسیون اتحادیه اروپا از پیشنهاد ممنوعیت پلاستیک استقبال نموده است چرا که بیش از 80 درصد زباله های داخل اقیانوس ها و دریاها زباله های پلاستیکی هستند. بخشی از استراتژی جدید اتحادیه اروپا سهیم کردن فراورینمایندگان پلاستیک در هزینه مبارزه با زباله های پلاستیکی است.

بنابر گزارش دویچه وله، سونیا شولتس، وزیر محیط زیست آلمان می گوید کسی که محصولات یک بار مصرف فراوری می نماید در آینده باید برای از بین بردن زباله آن هم پاسخگو باشد. به گفته وزیر محیط زیست آلمان، برای مثال صنایع دخانیات میبایست در آینده در جمع آوری ته سیگار از سواحل و یا پارک ها نقش بیشتری بر عهده بگیرند و در هزینه تمیز کردن آن سهیم شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 193

به "اجرای قانون ممنوعیت پلاستیک یک بار مصرف در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای قانون ممنوعیت پلاستیک یک بار مصرف در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید