3 اثر از سمنان در فهرست ملی میراث صنعتی کشور ثبت شد

به گزارش مجله دور زمین، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: در جلسه شورای ثبت میراث صنعتی کشور سه اثر استان سمنان در فهرست میراث صنعتی کشور ثبت شد.

3 اثر از سمنان در فهرست ملی میراث صنعتی کشور ثبت شد

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام با یکی از بهشت های روی زمین اشنا شوید و زیبایی های هوشی مین و هانوی را در سفر دلپذیری تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، مهدی جمال گفت: در جلسه شورای ثبت میراث صنعتی کشور که در بندر ماهشهر استان خوزستان در حال برگزاری است، سه اثر تاسیسات نفت خوریان سمنان، پل راه آهن بزرگ بنه کوه و پل راه آهن کوچک بنه کوه شهرستان گرمسار در فهرست میراث صنعتی کشور ثبت شد.

او اضافه کرد: پس از آنالیز اسناد و مدارک، نقشه های معماری و مستندات تاریخی فرهنگی و عصر مدرن، با تایید و موافقت اکثریت اعضای شورای ثبت کشور، این آثار که پرونده آن در دفتر ثبت و حریم این اداره کل تهیه و تدوین شده است، واجد ارزش تاریخی شناخته شد و در فهرست میراث ملی کشور نهاده شد.

جمال توضیح داد: این نخستین بار است که شورای ثبت میراث صنعتی کشور برگزار می گردد و در آن آثاری از استان سمنان به ثبت می رسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: تمامی آثار ثبت شده متعلق به دوره پهلوی اول است و دارای ویژگی های منحصر به فرد تاریخی از جمله قرارگیری در محور راه آهن جنوب به شمال کشور است.

راه آهن جنوب به شمال کشور قرار است در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 746

به "3 اثر از سمنان در فهرست ملی میراث صنعتی کشور ثبت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "3 اثر از سمنان در فهرست ملی میراث صنعتی کشور ثبت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید