گام های بلند مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در تحقق جهش های فراوری

به گزارش مجله دور زمین، 25 طرح با سرمایه گذاری 6 میلیارد دلار در شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در دست اجراست که تکمیل این طرح ها نقش بسزایی در تحقق جهش های فراوری صنعت پتروشیمی کشور خواهد داشت.

گام های بلند مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در تحقق جهش های فراوری

به گزارش شانا، 27 سال از شروع فعالیت شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی (PIDMCO) می گذرد. این شرکت تا سال 92 در ساختار دولتی فعالیت داشت و در این دوره زمانی به عنوان یکی از حلقه های مؤثر در جهش صنعتی کشور بیش از 51 طرح با سرمایه گذاری نزدیک به 17 میلیارد دلار را اجرا کرد، به گونه ای که بعضی از این طرح ها محل اتکای کشور برای تأمین ارز در شرایط منابع محدود بوده اند.

شرکت پروژه محور مدیریت صنایع پتروشیمی پس از جریان خصوصی سازی به عنوان یکی از شرکت های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ساختاری جدید، توسعه طرح های پتروشیمی را در نقش مدیریت طرح، مجری طرح و مدیریت طرح های زیربنایی و ساختمانی به عهده گرفته است. این شرکت هم اکنون 25 طرح ملی با سرمایه گذاری 6 میلیارد دلار را دست اجرا دارد که بخشی از آنها در مرحله اتمام و راه اندازی قرار دارند.

طرح های NGL3100 پتروپالایش دهلران، الفین پتروشیمی دهلران، الفین گچساران، پلی اتیلن پلیمر گچساران، پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس، اتیلن اکساید پتروشیمی ابن سینای اندیمشک، شیرین سازی برش سنگین و گاز ترش فلر و فراوری سولفات آمونیوم پتروشیمی نوری، بهسازی و تأسیسات جمع آوری گازهای فلر، الفین شرکت پتروشیمی هرمز خلیج فارس، شیرین سازی برش سبک نفتا، طراحی، خرید و اجرای مخزن TK2001C و طرح بازسازی و نوسازی واحد 800 پتروشیمی بوعلی سینا از پروژه های در دست اجرای شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی است.

از دیگر طرح های در دست اجرای این شرکت می توان به طرح های متانول پتروشیمی آپادانا خلیج فارس، آمونیاک و اوره شرکت پتروشیمی هنگام، پلی اتیلن و سرویس های جانبی پتروشیمی دهدشت، پلی پروپیلن شرکت توسعه صنایع پایین دستی پتروایرانیان، طرح های احداث HYCO پتروشیمی کارون، طرح تعویض خط لوله های GRP با لوله های کربن استیل در واحد آبگیر شرکت مبین انرژی خلیج فارس اشاره نمود. همچنین طرح های توسعه ای شرکت پتروشیمی ایلام شامل احداث واحد الفین و گوگردزدایی نیز که چند روز گذشته از سوی رئیس جمهوری به بهره برداری رسید در کارنامه شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی قرار گرفته است.

طرح احداث فاز نخست پتروشیمی هرمز به عنوان عظیم ترین پروژه پتروشیمی کشور نیز از پروژه هایی است که در دستور کار شرکت توسعه صنایع پتروشیمی قرار گرفته است. این پروژه در دو فاز تعریف شده است که فاز اول شامل واحدهای الفین، بوتادین، پلی اتیلن سنگین و سبک، پلی پروپیلن و هیدروژناسیون بنزین پیرولیز و فاز دوم نیز شامل واحدهای الفین، بوتادین، پلی اتیلن سنگین و سبک، پلی پروپیلن و هیدروژناسیون بنزین پیرولیز خواهد بود.

خدمات خرید، تأمین کالا و لوازم یدکی مورد احتیاج شرکت پتروشیمی بندرامام، خرید و خدمات بخشی از اقلام پروژه NGL3200 شرکت پالایش گاز یادآوران خلیج فارس و خدمات انبارداری هلدینگ خلیج فارس نیز بخشی دیگر از فعالیت های این شرکت در بخش پروژه های تأمین تجهیزات و کالا است.

شرکت مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در بیش از دو دهه فعالیت تخصصی خود افتخارات با ارزشی کسب نموده است؛ مشارکت و نقش آفرینی در نزدیک به 70 طرح پتروشیمی با مبلغ سرمایه گذاری معادل 23 میلیارد دلار، استقرار استانداردهای مدیریت اجرای طرح های پتروشیمی، ارائه راه چاره و فعال کردن طرح های پتروشیمی دارای تأخیر، به نتیجه رساندن پروژه های عظیم ملی، انجام بیش از 40 پروژه تحقیقاتی در حوزه مدیریت پروژه، تهیه مدل جامع بلوغ مدیریت پروژه برای صنعت، تهیه و تدوین نظام مبتنی بر شایستگی برای صنعت پتروشیمی، ترجمه و تألیف بیش از 50 جلد کتاب مدیریت پروژه و تربیت نیروهای پروژه محور.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1568

به "گام های بلند مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در تحقق جهش های فراوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام های بلند مدیریت توسعه صنایع پتروشیمی در تحقق جهش های فراوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید