کشف سرنخ های حیات فرازمینی جایی در نزدیکی مریخ

به گزارش مجله دور زمین، یک سیاره کوتوله در نزدیکی مریخ می تواند برای ستاره شناسان نقشی کلیدی در جستجوی حیات فرازمینی بازی کند.

کشف سرنخ های حیات فرازمینی جایی در نزدیکی مریخ

تینا مزدکی - این سیاره کوتوله که سرس نام دارد در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری قرار گرفته است. دانشمندان دریافته اند که این سیارک ، مجموعه ای از مواد آلی پیچیده را در خود جای داده است. این ترکیبات آلی برای اولین بار به وسیله دانشمندان در سال 2017 با فضاپیمای داون کشف شدند، اما مطالعه جدیدی که در انجمن زمین شناسی آمریکا منتشر شده است، نشان می دهد که ممکن است دایره این کشفیات گسترده تر از آنچه در ابتدا تصور می شد، باشند.

تریک دالی، دانشمند سیاره شناس در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز و رهبر این مطالعه، گفت:مواد آلی ابتدا در مجاورت یک دهانه برخوردی بزرگ شناسایی شدند و این همان چیزی است که ما توجه مارا جلب کرد تا ببینیم چگونه ضربه ها بر این مواد آلی تاثیر می گذارند. ما متوجه شدیم که مواد آلی ممکن است گسترده تر از گزارش های اولیه باشند.

ماده آلی این سیاره، همراه با سرنخ هایی مبنی بر اینکه یخ و آب فراوانی در آن وجود دارد، به این معنی است که ممکن است ویژگی های لازم برای میزبانی از حیات فرازمینی را داشته باشد. اگرچه محققان آزمایش های ضربه ای را بر روی انواع مختلف مواد آلی در گذشته انجام داده اند، اما به گفته دالی چیزی که نامعلوم بود نوع مواد آلی موجود در سرس بود که با استفاده از همان نوع روش تحلیلی که به وسیله فضاپیمای داون برای شناسایی آنها استفاده می شد، کشف شد. دانشمندان می گویند که انجام این کار به آنها امکان می دهد هر دو مجموعه داده جمع آوری شده از مواد آلی روی سیاره را با هم مقایسه نمایند.

محقق دیگری که بر روی این پروژه کار نموده بود، با تکیه بر نقاط قوت دو مجموعه داده مختلف جمع آوری شده از سرس گفت:ما توانسته ایم منطقه ها بالقوه غنی از مواد در سرس را با وضوح بالاتر نقشه برداری کنیم. اکنون شواهد خوبی داریم که نشان می دهد آنها در سرس و به احتمال زیاد با حضور اب تشکیل شده اند.

  • اقدامات یاسمین مقبلی در فضا خبرساز شد!/ عکس

  • انسان هایی که در سیاره سرخ دیده شدند/ عکس

او بعلاوه گفت:این احتمال وجود دارد که یک مخزن داخلی بزرگ از مواد آلی در سرس پیدا گردد. بنابراین، از دیدگاه من، این تحقیقات پتانسیل اختر زیستی سرس را افزایش می دهد. کشف مواد آلی در یک سیاره و مقدار گستردگی آن، به وجود حیات اشاره دارد، همانطور که به وجود اکسیژن، هیدروژن و کربن اشاره می نماید که همگی برای حفظ حیات مورد احتیاج هستند.

جوزف رازل هالیس، عضو فوق دکترا در موزه تاریخ طبیعی لندن، پیشتر گفته بود:این داده ها سرنخ هیجان انگیزی برای اختر زیست شناسان است زیرا این عناصر اغلب به عنوان عناصر سازنده زندگی در نظر گرفته می شوند.

منبع: newsweek

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1402 بروزرسانی: 28 مهر 1402 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2446

به "کشف سرنخ های حیات فرازمینی جایی در نزدیکی مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سرنخ های حیات فرازمینی جایی در نزدیکی مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید