تور هند ارزان: کشف دو گونه نو کوسه در اقیانوس هند غربی

به گزارش مجله دور زمین، دانشمندان زیست شناس دو گونه نو کوسه را شناسایی نموده اند که در اعماق اقیانوس هند غربی زندگی می نمایند. خبرگزاری سی ان ان طی گزارشی به این کشف نو دانشمندان پرداخته است.

تور هند ارزان: کشف دو گونه نو کوسه در اقیانوس هند غربی

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ارزان ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

این گونه های تازه شبیه اره ماهی هستند و دارای پوزه های متمایز و پر از دندان و زائده هایی مانند گربه ماهی هستند که به آن ها در تشخیص طعمه یاری می نماید. یکی از این گونه ها با نام Pliotrema annae، پس از صید به وسیله ماهیگیران در سواحل زنگبار (شرق آفریقای مرکزی)، کشف شد، در حالی که گونه های دیگر، معروف به Pliotrema kajae، در ماداگاسکار کشف شد. نمونه دیگری هم که بعد ها در مجموعه های مختلف بعضی موزه ها یافت شد.

با این حال هیچ یک از این دو گونه کوسه، تا به امروز به صورت زنده در طبیعت مشاهده نشده اند. اندرو تمپل، استادیار دانشگاه نیوکاسل انگلستان و نویسنده پژوهش، در این خصوص گفت: ما در طول تحقیق و آنالیز گونه های صید شده به وسیله ماهیگیران با استفاده از اشعه، متوجه شدیم که این اره ماهی ها با گونه های موجود مطابقت ندارد. وی اضافه نمود: ما تا به امروز دو مورد جمع آوری نموده ایم که هردوی آن ها غیر معمول هستند. تمپل گفت: این کشف که در روز چهارشنبه (18 مارس) در مجله PLOS One منتشر شد، نشان می دهد که اقیانوس هند غربی از نظر تنوع زیستی کوسه ها چقدر اهمیت دارد و البته اینکه چقدر اطلاعات ما ناقص است.

این دانشمند می گوید که این منطقه به طور گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و بیشتر آنچه ما می دانیم وابسته به کار شیلات است. اما مشکل این است که شیلات در مقیاس کوچکی بر منطقه تسلط دارد. در واقع حدود نیم میلیون ماهیگیر و 150000 کشتی در منطقه فعال هستند. وی اضافه نمود: این کشتی ها نسبتاً پراکنده هستند و تعداد ناو ها در هر مکان نسبتاً کم است. این امر نظارت بر روی آن ها را از نظر لجستیکی بسیار سخت می نماید. این امر باعث می گردد که نتوان بر تمام صیدی که این کشتی ها انجام می دهند نظارت کرد. به همین علت ممکن است گونه های همانند این کوسه ها برای مدت ها کشف نشوند چرا که صیادان چنین مواردی را یا در دریا رها می نمایند و یا به صورت غذا مصرف می نمایند.

قبل از این آخرین کشف، فقط یک گونه شناخته شده از کوسه های اره ای با شش شیار آبشش وجود داشته است. سایمون ویگمن، یکی از نویسندگان این تحقیق که در آزمایشگاه تحقیقاتی Elasmobranch در هامبورگ آلمان فعال است، گفت: کوسه های اره ای با شش شیار آبشش واقعاً خارق العاده هستند، زیرا بیشتر گونه های اره ای تنها دارای پنج شیار آبشش هستند. ویگمن می گوید: از روی اره های این جاندار دریایی می توان به رژیم غذایی غذایی آن که شامل ماهی ها، سخت پوستان و ماهی مرکب است، دست یافت. این گونه با استفاده از پوزه های دندانه دار خود، طعمه ها را شکار می نماید. آن ها می توانند به طول تقریباً 1.5 متر (نزدیک به 5 فوت) با یک اره عجیب و غریب به همراه دندان های تیز ریز و درشت، برسند.

گونه دیگر یعنی P. kajae، پس از آنکه محققان به وسیله نمونه های موجود در موزه ها، از جمله دو مورد در موزه تاریخ طبیعی لندن، شناسایی شدند. پس از پیدا کردن این گونه در ماداگاسکار، آن ها دریافتند که بعضی از نمونه های موجود در موزه ها، در واقع گونه های تازه کشف شده هستند. تمپل معتقد است که این گونه از کوسه ها نمونه ای باورنکردنی از تکامل و سازگاری هستند. وی گفت: این کوسه ها چنان با محیط و دنیای اطراف خود سازگار شده اند که میلیون ها سال است تقریباً بدون تغییر مانده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1946

به "تور هند ارزان: کشف دو گونه نو کوسه در اقیانوس هند غربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور هند ارزان: کشف دو گونه نو کوسه در اقیانوس هند غربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید