کدام غذاها گرسنه ترمان میکنند؟

به گزارش مجله دور زمین، شاید شما هم فکر می کنید که تنها گرسنگی و جوانه های چشایی هستند که اشتها را تحریک می نمایند اما باید بگوییم که اشتباه می کنید چون تحقیقات نشان داده برخی مواد غذایی هستند که باعث احساس گرسنگی و افزایش اشتها در افراد می شوند.

کدام غذاها گرسنه ترمان میکنند؟

غذاهای گرسنه نماینده کدامند

اگر می خواهید وزنتان را کم کنید، پس بهتر است از خوردن مواد اشتها آور اجتناب نمایید. در این مقاله قصد داریم 15 ماده غذایی که شما را گرسنه تر می نماید را معرفی نماییم.
آب میوه
اگرچه مصرف آب میوه و پاکسازی بدن به وسیله آن امروزه بسیار محبوب و شایع است اما فرآیند ساخت آب میوه های غیر طبیعی به گونه ای است که شکر زیادی در آن ها وجود خواهد داشت.

همین امر موجب می شود که شما یک نوشیدنی پرکالری داشته باشید که سطح قند خون شما را بالا می برد و شما را گرسنه تر خواهد نمود. مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که بدن ما در مقابل کالری حاصل از آب میوه راضی نخواهد شد ، بنابراین برترین گزینه این است که در زمان تشنگی آب بنوشید و از میوه ها و سبزیجات تازه که دارای فیبر دست نخورده ای هستند استفاده نمایید.

اگر ولع مصرف نوشیدنی دارید، سعی کنید میوه و سبزیجات تازه را با هم مخلوط کنید و آب آن را بنوشید. اگر دوست داشتید می توانید از کره آجیل یا پودر پروتئین استفاده نمایید. اضافه کردن پروتئین و چربی باعث می شود سیستم گوارش شما آهسته تر این مواد را جذب کند. بنابراین دیرتر گرسنه خواهید شد.

ماست کم چرب
در حالی که ماست به طور مداوم به عنوان یک غذای فوق العاده سالم ترویج می شود اما این موضوع به نوع ماستی که انتخاب می کنید بستگی دارد. یک ماست میوه ای 170 گرمی در حدود 150 کالری، 6 گرم پروتئین، 1.5 گرم چربی و 25 گرم قند دارد. هرچقدر ماست مصرفی شما کربوهیدارت بالا و چربی پایینی داشته باشد، باعث می شود سریع تر گرسنه شوید و در پی موادی برای خوردن باشید.

بهتر است به جای خوردن ماست کم چرب، از ماست یونانی ساده بهره ببرید که پروتئین بیشتری دارد و شما نیز می توانید میوه، آجیل، دانه های دلخواه خود را به آن اضافه کنید تا فیبر و آنتی اکسیدان بیشتری داشته باشد.

این غذاها که اغلب به عنوان تنقلات سالم تبلیغ می شوند نمی توانند احتیاج بدن را برآورده نمایند و به جویدن نیز احتیاجی ندارند. اگر جویدن وجود نداشته باشد، بدن احساس سیری و رضایت نمی نماید و در پی غذای بیشتری خواهد بود.

سفیده تخم مرغ
زمانی که برای صبحانه خود از املت سفیده تخم مرغ استفاده می کنید خیلی زود گرسنه خواهید شد. علت بسیار خوبی برای این امر وجود دارد. با اینکه سفیده تخم مرغ منبع بسیار خوبی از پروتئین است اما ویتامین ها و مواد معدنی بسیار مهم تنها در زرده تخم مرغ یافت می شود.

مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که اسیدهای چرب اشباع شده با بیماری های قلبی، سکته و بیماری عروق کرونری مرتبط نیست. اسید چرب اشباع شده در زرده تخم مرغ نه تنها می تواند حس سیری را در فرد ایجاد کند بلکه برای فراوری هورمون و جذب بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی همچون ویتامین A و B لازم است.

سس سالاد بدون چربی
زمانی که ما از سس سالاد بدون چربی استفاده می کنیم، فکر می کنیم که انتخاب بسیار خوبی داشته ایم. این سس های بدون چربی می تواند سرشار از نمک و قند باشد.

زمانی که از آن ها در سالاد خود استفاده می کنید، هر کلمی که می جوید سرشار از نمک و قند خواهد بود. بعد از خوردن سالاد، نمک و قند موجود در آن باعث گرسنگی بیش از حد شما می شود و مجبور هستید برای سرکوب کردن این گرسنگی مواد بیشتری مصرف کنید.

غذاهایی با برچسب سالم
همه ما دوست داریم غذاهایی را مصرف کنیم که این برچسب را داشته باشد. زمانی که بیش از حد از این مواد غذایی مصرف می کنید حس سیری نخواهید داشت. علت قانع نماینده و واضحی در این مورد وجود ندارد اما به احتمال زیاد با مصرف این غذاها سیر نمی شوید و در پی غذاهای دیگر می روید تا خودتان را سیر کنید. قبل از اینکه این گونه مواد غذایی را خریداری کنید، مواد تشکیل دهنده آن را بخوانید.
شکر
شکر و همه همتایان آن، اعتیاد آور هستند زیرا باعث افزایش آزاد شدن دوپامین می گردند. از انجایی که انسان برای زنده ماندن به مواد شیرین احتیاج دارد، منابع شیرین بسیاری در بازار وجود دارد و به همین دلیل نیز افراد بسیاری در پی خرید آن ها هستند. شیرینی ها و مواد شیرین تصفیه و فرآوری شده، باعث می شود فرد مواد غذایی بیشتری مصرف کند تا به حس سیری مورد نظر خود دست یابد.

موادی همچون میوه متفاوت از موادی است که در خصوص آن صحبت کردیم. زیرا میوه مواد مغذی و فیبر دست نخورده ای دارد که می تواند حس سیری را در فرد ایجاد نماید.

گرانولا بار
گرانولا بار اغلب تنها از شکر و روغن های هیدروژنه ساخته شده اند. این مواد اغلب کالری کمتری نسبت به یک وعده غذایی سنتی دارند و نمی توانند جایگزین خوبی برای آن باشند. طعم این مواد برای تقویت اشتها و حس گرسنگی کافی است.

سعی کنید به جای مصرف این مواد آماده، از گرانولای طبیعی که در منزل درست می کنید استفاده نمایید.

سس کچاپ
قبل از اینکه سس کچاپ را روی سیب زمینی های سرخ نموده بریزید کمی فکر کنید. سس یا هر ماده غذایی ساخته شده با شربت ذرت به همراه فروکتوز بالا (HFCS)، می تواند اشتهای شما را تقویت کند وحس گرسنگی را افزایش دهد. HFCS می تواند در متابولیسم بدن اختلال ایجاد کند و فراوری لپتین را کندتر نماید. این هورمون به ایجاد حس سیری در فرد یاری می نماید.
مافین ها
اگرچه این مافین های خوشمزه می تواند کالری زیادی به همراه داشته باشد اما معمولا از قند و شکر تهیه می شود. این محتوای قندی در بدن به سرعت هضم شده و باعث ایجاد گرسنگی می شود. در عوض شما می توانید از صبحانه های غنی از پروتئین بهره ببرید.
غلات شیرین
بیشتر غلات های شیرین شده فیبر و پروتئین بسیار اندکی دارند. این دو ماده مغذی برای احساس سیری در فرد بسیار الزامی است. همراه کردن یک غلات شیرین شده با شیر کم چرب بدین معناست که شما چربی مورد احتیاج برای ایجاد حس سیری را از دست داده اید.

در پی غلاتی باشید که بیشتر از 5 گرم فیبر باشند. شما می توانید از غلات کم کالری و رژیمی نیز استفاده نمایید.

غلات تصفیه شده
وجود فیبر بالا به معنای ایجاد حس سیری در شماست. زمانی که از غلات تصفیه شده استفاده می کنید، فیبر کمتری وارد بدن می شود و بعد از چند ساعت گرسنه خواهید شد.
تنقلات شور
زمانی که از تنقلات شور استفاده می کنید، احساس سیری نخواهید داشت. این مواد حاوی اندازه زیادی از سدیم است و اغلب نیز پروتئین و فیبر ندارد. محتوای بالای نمک در این غذاها باعث کاهش آب بدن می شود و شما را گرسنه تر می نماید. کمبود پروتئین و فیبر در تنقلات شور، باعث افزایش سطح قند خون می شود.

اسکن مغز نشان می دهد که سدیم باعث افزایش فراوری دوپامین می شود. افزایش فراوری دوپامین بدین معناست که هرچقدر بیشتر نمک بخورید اندازه بیشتری خواهید خواست و حس سیری نخواهید داشت.

شیرین نماینده های مصنوعی
زمانی که محصولی را می خرید، برچسب بدون شکر نباید شما را گول بزند. همیسه محتوا و مواد تشکیل دهنده این محصولات را آنالیز کنید تا در آن ها از شیرین نماینده های مصنوعی استفاده نشده باشد.

شیرین نماینده های مصنوعی مغز شما را گول می زند تا فکر کند غذای خوشمزه ای مصرف نموده است. زمانی که غذای واقعی و مناسب مصرف نمی کنید، بدن نیز حس سیری نخواهد داشت و دوباره به مصرف غذاهای بیشتر روی خواهد آورد.

سوپ های آماده
سوپ می تواند برترین گزینه برای کاهش وزن باشد اما زمانی که آن را به صورت آماده می خرید موضوع کمی پیچیده می شود. همچون سایر غذاهای آماده، سوپ نیز حاوی سدیم بالایی است. این سدیم بالا می تواند اعتیادآور باشد و حس گرسنگی را در فرد ایجاد کند.
اسموتی میوه
زمانی که اسموتی پروتئین یا سبزیجاتی ندارد،فقط حاوی فروکتور خواهد بود. نتیجه مصرف چنین اسموتی هایی افزایش سریع قند خون و درنهایت گرسنگی است. بعلاوه این اسموتی ها کالری بسیار اندکی دارند و نمی توانند به خوبی شما را سیر نمایند.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2012

به "کدام غذاها گرسنه ترمان میکنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام غذاها گرسنه ترمان میکنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید