قبل و بعد از ورزش چه کنیم تا جوش نزنیم؟

به گزارش مجله دور زمین، مجله اینترنتی تناسب اندام/ می دانید که ورزش برای بدنتان مفید است، اما اگر در هنگام ورزش از پوستتان مراقبت نکنید، ممکن است صورتتان بخاطر مسدود شدن منافذ پوستتان پر از جوش گردد. خوشبختانه برای صاف نگه داشتن پوستتان می توانید کارهای بسیار ساده ای انجام دهید، که ما آنها را به سه بخش تقسیم کردیم.

قبل و بعد از ورزش چه کنیم تا جوش نزنیم؟

کارهایی که باید قبل از ورزش انجام دهید

آرایشتان را پاک کنید

دکتر دیوید بنک، متخصص پوست در مونت کیسکو می گوید: ترکیب عرق و مواد آرایشی می تواند باعث تجمع چربی اضافه گردد. از آنجا که منافذ پوست در هنگام تعریف باز می شوند، ما نمی خواهیم که توانایی طبیعی پوست برای تنفس را با مسدود کردن آن بوسیله آرایش از بین ببریم.

این کار در واقع می تواند منجر به آکنه مواد آرایشی گردد (نوعی از آکنه که به شکل برجستگی های قرمز کوچک و بدون التهاب است). بنک توصیه می نماید که از دستمال های پاک نماینده بهره ببرید، زیرا می توانید آنها را به راحتی در ساک ورزشی تان بگذارید.

حتی اگر آرایش نمی کنید، هنوز هم باید قبل از ورزش پوستتان را تمیز کنید. دکتر رونالد موی، یک متخصص پوست در بورلی هیلز می گوید: بهترین پیشگیری، پاک کردن پوست قبل از ورزش با چیزی است که باکتری ها را از بین می برد، مانند یک آنتی بیوتیک موضعی یا بنزوئیل پراکسید موضعی.

این داروهای آکنه می توانند بطور عمیق به فولیکول ها نفوذ نمایند و مانع فراوری باکتری هایی شوند که ممکن است با تعریق بوجود بیایند.

یک ضدآفتاب مناسب انتخاب کنید

اگر در هوای آزاد تمرین می کنید، کرم ضدآفتاب یک ضرورت است، اما باید یک فرمول مناسب انتخاب کنید. موی می گوید که کرم ضدآفتاب چرب با مسدود کردن منافذ می تواند باعث آکنه گردد، اما استفاده از یک فرمول سبک تر می تواند خیالتان را راحت کند که بعدا دچار جوش نمی شوید. او می گوید: اگر شما از لوسیون های بدون چربی و با SPF بهره ببرید، به احتمال زیاد منافذتان مسدود نخواهند شد.

از محصولات مو، کمتر بهره ببرید

موی می گوید: خیلی ها، از نرم نماینده ها و محصولات دیگری استفاده می نمایند که بسیار چرب هستند، و هنگامیکه بخاطر تعریق، بر صورت و پشتتان سرازیر می شوند، می توانند منافذ را مسدود نمایند. به همین دلیل است که شما اغلب روی پیشانی تان آکنه می بینید.

سعی کنید در روزهایی که تمرین شدید انجام می دهید، از این نوع محصولات برای موهایتان استفاده نکنید. اگر به هر دلیلی نمی توانید این کار را انجام دهید، پیشنهاد می کنیم حداقل با استفاده از یک هدبند جاذب عرق، مانع رسیدن عرق و محصول موهایتان به صورتتان شوید.

کارهایی که باید در هنگام ورزش انجام دهید

وسایل و تجهیزات ورزشی را تمیز کنید

به دیگران اعتماد نکنید، آنها ممکن است بعد از تمام شدن تمرینشان دستگاه یا وسیله را تمیز ننمایند. باکتری های روی این دستگاه ها تکثیر می شوند و اگر صورتتان در طول تمرین، فقط یکبار به آنها برخورد کند، این چیزهای آلوده به پوست شما منتقل می شوند. حتما قبل از استفاده از هر دستگاهی سطح آن را با دستمال مرطوب ضدباکتری تمیز کنید.

کارهایی که باید پس از ورزش انجام دهید

بلافاصله صورتتان را بشویید

بمنظور از بین بردن هرگونه تجمع باکتری در منافذ، بعد از ورزش در اسرع وقت صورتتان را بشویید. موی توصیه می نماید که با یک پاک نماینده حاوی بنزوئیل پراکسید، با آکنه احتمالی مقابله کنید.

بر هر التهابی غلبه کنید

موی می گوید: تجمع باکتری ها می تواند باعث التهاب هم بگردد. برای بازگرداندن رطوبت به پوست، تسکین التهاب و جلوگیری از جوش، از یک مرطوب نماینده ضد التهاب بهره ببرید.

دوش بگیرید

به تن داشتن لباس عرقی تان می تواند باعث آکنه بدن گردد. بنک می گوید: اگر عرق روی پوستتان جمع گردد، منافذ شما را مسدود می نماید و به پوستتان اجازه نفس کشیدن نمی دهد. بعد از تمام شدن تمرینتان، دوش بگیرید. اگر این کار ممکن نیست، نواحی مستعد آکنه را که عرق بیشتری در آنجا جمع می گردد، مانند سینه، پشت و شکم، پاک کنید.

منبع: همگردی
انتشار: 2 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1167

به "قبل و بعد از ورزش چه کنیم تا جوش نزنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قبل و بعد از ورزش چه کنیم تا جوش نزنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید