فرصت های طلایی گردشگری در گلستان

به گزارش مجله دور زمین، جنگل های هیرکانی که در استان گلستان قرار دارند، به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.

فرصت های طلایی گردشگری در گلستان

لذت بخشترین تجربه سفر را با دور زمین تجربه کنید.

رئیس کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شورای اسلامی شهر گرگان در بیست و هفتمین جلسه این کمیسیون که بحث و گفتگو درخصوص فرصت های گردشگری ثبت جهانی جنگل های هیرکان را در دستور کار داشت، گفت: بهره گیری از این فرصت می تواند ظرفیت های گردشگری را گسترش دهد.

حمیدرضا آقاملائی در این باره اضافه نمود: ثبت جنگل های هیرکانی در فهرست میراث جهانی می تواند در حفظ این اثر ارزشمند طبیعی بسیار موثر باشد. وی ادامه داد: ثبت جهانی امروز یک برند بسیار معتبر در جذب گردشگر و رونق گردشگری محسوب می گردد و با برنامه ریزی درست در این حوزه می توان شاهد حجم زیادی از علاقمندان به حوزه گردشگری طبیعی و در راستای آن رونق اشتغال و کسب درآمد بود.

در ادامه این جلسه اسماعیل مهاجر، مدیرکل اسبق محیط زیست استان گلستان و استاد دانشگاه با اشاره به اینکه اجرای طرح تنفس جنگل ها ضریب حفاظتی جنگل ها و منابع طبیعی را افزایش می دهد، گفت: متاسفانه در 6 هزار کیلومتر از جنگل های شمال کشور جاده داریم. مهاجر اضافه نمود: با برنامه ریزی مناسب در سایه تعامل همه دستگاه های اجرایی مرتبط می توان طبیعتگردی با رویکرد بومگردی، توریسم حیات وحش، توریسم آب و ژئوتوریسم و زمین شناسی را در سایه ثبت جهانی جنگل های هیرکان با توجه به ظرفیت های بکر طبیعی در شمال کشور و استان گلستان اعم از جنگل، آبشار، تالاب و حیات وحش پارک ملی گلستان را توسعه داد و منجر به رونق گردشگری منطقه شد.

علی ناصری، کارشناس اداره منابع طبیعی گلستان نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه بهره گیری از ظرفیت ثبت جهانی جنگل های هیرکان باید در چارچوب طرح های اکولوژی جنگل ها باشد، گفت: از ویژگی های منحصر به فرد جنگل های گلستان تنوع گونه ها از جمله گونه های بومی سوزنی و سرخدار است. وی اضافه نمود: سه منطقه از جنگل های گلستان از جمله بخش هایی از منطقه در فهرست میراث طبیعی یونسکو ثبت جهانی شده است. حسین ربیعی، عضو شورای شهر گرگان نیز در ادامه این جلسه با تاکید بر ضرورت پای کار آمدن همه مسئولان متولی به منظور رونق گردشگری استان گفت: باید کارگروه و تشکلی به وسیله استانداری تشکیل و موضوعات مرتبط به این حوزه را پیگیری کند.

وی اضافه نمود: باید بتوانیم از ظرفیت های طبیعی و تاریخی این شهر مانند بسیاری از شهرهای کشور که پیشرفت های چشمگیری در این حوزه داشتند، استفاده کنیم. در ادامه این جلسه نیز موضوعاتی از جمله حفاظت از منابع طبیعی، برخورد با متخلفان این حوزه، قانونمداری دستگاه های اجرایی در بحث صیانت از منابع طبیعی و حضور پررنگ تر استان گلستان در نمایشگاه های ملی و بین المللی گردشگری به منظور معرفی جاذبه های این استان تاکید شد. در حاشیه این جلسه همچنین از مرتضی کوهزاد ورزشکار نام آور و روشندل گرگانی در رشته پاورلیفتینگ و فرشاد آقابابایی نایب قهرمان مسابقات آسیایی 2019 در رشته بادی کلاسیک تجلیل شد.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع: همگردی
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 369

به "فرصت های طلایی گردشگری در گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت های طلایی گردشگری در گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید