سیر همدان اسیر چه مشکلاتی است؟، سوئدی ها خریدار سیر همدان

به گزارش مجله دور زمین، همدان قطب فراوری سیر در کشور محسوب می گردد و نبود انبار های فنی مناسب و واحد های فرآوری و بسته بندی، سیرکاران را با مشکل روبرو نموده است.

سیر همدان اسیر چه مشکلاتی است؟، سوئدی ها خریدار سیر همدان

به گزارش خبرنگار از، خواص بی تعداد سیر همدان موجب شده سال جاری کشور سوئد هم برای نخستین بار خواهان خرید سیر استان باشد.

حکما معتقد هستند خوردن سیر مجاری تنفس و خون را پاک می نماید و با این کار از شدت تنگی نفس کاسته و گاهی موجب درمان آن می گردد، سیر پوست بدن را خوش رنگ و گونه را سرخ و بعلاوه روده ها را از عفونت ها پاک می نماید، به دلیل وجود ماده آلسینک در سیر است که اثرگذاری و خواص این محصول افزایش یافته است.

احمد سوزنچی از کاشناسان طب سنتی با بیان اینکه درصد ماده آلسین سیر همدان بیشتر از سایر نقاط دنیا است، گفت: سیر های 23 کشور دنیا مورد آنالیز نهاده شد که تعیین شد سیر همدان 86 درصد، سیر شمال 11 درصد، سیر چین 23 درصد و سیر ایتالیا 31 درصد این ماده را دارد.

سیر دارای ویژگی های محافظت کننده قلبی قابل توجهی است که می تواند به جلوگیری از بیماری هایی مانند آترواسکلروز، هایپرلیپیدمی و ترومبوز یاری کند.

همدان با فراوری سالانه حدود 40 هزار تن، قطب فراوری سیر کشور است و کیفیت این دردانه های سفید تا جایی است که موجب شده سیر این استان در دنیا هم مشهور گردد.

معاون بهبود فراوریات گیاهی جهاد کشاورزی همدان گفت: سال جاری حدود 2 هزارو 800 هکتار از اراضی استان زیر کشت سیر است که بیش از 40 هزار تن سیر در همدان برداشت شد.

شهرام پرورش با بیان اینکه سیر محصول پایدار استان است، اضافه نمود: سال گذشته 2 هزارو 117 هکتار سطح زیر کشت استان سیر بوده است.

در استان همدان 12 هزار نفر مستقیم و غیر مستقیم به فراوری سیر مشغول هستند که با راه اندازی واحد های فرآوری و بسته بندی به چندین برابر افزایش می یابد.

ا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1954

به "سیر همدان اسیر چه مشکلاتی است؟، سوئدی ها خریدار سیر همدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیر همدان اسیر چه مشکلاتی است؟، سوئدی ها خریدار سیر همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید