جایزه مصطفی(ص) به دانشمندان 4 حوزه اعطا می گردد

به گزارش مجله دور زمین، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی(ص)، این جایزه در دوره های قبل در سه گروه تخصصی فناوری ارتباطات و اطلاعات، علوم زیستی و پزشکی، نانو و یک حوزه عمومی؛ یعنی کلیه زمینه های علم و فناوری اعطا می شد.

جایزه مصطفی(ص) به دانشمندان 4 حوزه اعطا می گردد

جایزه مصطفی(ص) در پنجمین دوره در چهار گروه با توجه به رویکرد بنیاد مصطفی(ص) در راستای تشویق و توسعه علوم و ارتقای آن، میزبان آثار دانشمندان شاخص است. گروه تخصصی علوم پایه و مهندسی در این دوره از جایزه مصطفی(ص) به جای حوزه کلیه زمینه های علم و فناوری در جایزه گنجانده شده است.

جایزه مصطفی(ص) با هدف شناسایی کوشش های دانشمندان مسلمان در پیشرفت علم و فناوری در دنیا و بعد از آنالیز و مطالعه 300 جایزه علمی دنیای و آنالیز استانداردهای این جوایز از اوایل دهه 90 شروع به کار کرد و تا به امروز چهار دوره در سال های 1394، 1396، 1398 و 1400 برگزار شده است. پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص) نیز مهر 1402 و همزمان با میلاد پیامبر رحمت برگزار خواهد شد.

حوزه های برگزاری پنجمین دوره جایزه مصطفی(ص)

علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات؛ دستاوردهای علم ارتباطات و اطلاعات در دهه های اخیر چنان بر زندگی ما تأثیر گذاشته که تصور زندگی بدون آن ها دیگر آسان نیست. امروز ما از هر نقطه با تمام دنیا در ارتباط هستیم تا از آن چه احتیاج داریم آگاهی یابیم و آن چه به دست آورده ایم را ارائه کنیم. در پرتو این علم اکنون در محیطی هوشمند زندگی نموده و می توانیم با ابزارها و اشیای اطراف خود تعامل کنیم. این درک متفاوت از دنیای بدون مرز و سرشار از امکانات، مدیون کوشش ها و نوآوری های محققانی است که این فناوری ها را در مرزهای علم توسعه داده اند.

جایزه مصطفی(ص) با هدف تشویق و توسعه فعالیت های علمی در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات به اثری تعلق می گیرد که نقش مهمی در پیشبرد این علم در دنیا داشته یا نتایج آن زمینه ساز ارتباط مؤثر دنیای یا تحول مثبت در سبک زندگی انسان ها باشد.

علم و فناوری زیستی و پزشکی؛ دانش و فهم ما از ساختارهای بنیادین شکل دهنده حیات روی زمین طی نیم قرن گذشته بسیار تغییر نموده و رشته های مختلف علوم زیستی؛ همانند ژنتیک، زیست شناسی مولکولی، علوم اعصاب و نظایر آن باعث افزایش فهم ما از نحوه کارکرد سیستم های زنده شده است.

این دانش و آگاهی در حد دانسته های نظری یا محدود به دنیا علم باقی نمانده و در پزشکی و فناوری های زیستی با ارائه نتایج و کاربردهای ملموس بر سلامت و آسایش انسان تأثیر فراوانی گذاشته است. جایزه مصطفی(ص) به یک اثر برتر در رشته ها و حوزه های مرتبط با علم و فناوری زیستی و پزشکی اهدا می گردد که تأثیر ماندگاری در درک حیات یا بهبود کیفیت زندگی بشر بر جای نهاده باشد.

علم و فناوری نانو؛ در چند دهه اخیر محققان به مدد دانش نوظهور نانو از سد ویژگی های رایج مواد عبور نموده و به آن ها ابعاد جدیدی بخشیده اند. این توانایی مدیون دست کاری در خصوصیات مواد در ابعاد بسیار ریز تا سطح مولکول ها و اتم های مواد و سلول های زنده است. این پیشرفت چشم گیر زمینه های تازه ای برای پژوهش های نظری و کاربردی بین رشته ای گگردده و توسعه آن می تواند به رشد شاخه های مختلف علوم در نقاط مختلف دنیا بیانجامد.

جایزه مصطفی(ص) با هدف توسعه دانش و فناوری نانو و پرده برداشتن از امکانات این دانش جوان به فعالیت علمی نوآورانه و پیشگامی اعطا می گردد که به دانش ما از دنیا ریزمقیاس افزوده و به سود جامعه بشری باشد.

علوم پایه و مهندسی؛ محققان مسلمان بسیاری در دنیا با نوآوری ها و یافته های خود به پیشرفت علم و فناوری یاری می نمایند و بر بهبود کیفیت زندگی بشر تأثیر می گذارند. شناسایی این محققان و برقراری ارتباط مؤثر با آن ها باعث تحکیم روابط علمی محققان مسلمان با یکدیگر و با مراکز معتبر علمی در دنیا و پیشرفت بیشتر دانش در دنیا خواهد شد. بعلاوه معرفی این دانشمندان و تقدیر از نقش آن ها در پیشبرد دانش و فناوری، الگوی مناسبی برای سایر محققان دنیا می سازد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 تیر 1402 بروزرسانی: 7 تیر 1402 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2414

به "جایزه مصطفی(ص) به دانشمندان 4 حوزه اعطا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایزه مصطفی(ص) به دانشمندان 4 حوزه اعطا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید