به روزرسانی تلسکوپ خورشیدی اروپا دید بشر از خورشید را شفاف تر کرد

به گزارش مجله دور زمین، دانشمندان آلمانی، به روزرسانی تلسکوپ خورشیدی GREGOR در جزایر قناری را با موفقیت به سرانجام رساندند و رصدهای تازه، افزایش چشمگیر دقت این تلسکوپ را نشان می دهد.

به روزرسانی تلسکوپ خورشیدی اروپا دید بشر از خورشید را شفاف تر کرد

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

لوسیا کلینت (Lucia Kleint) پژوهشگر اصلی این پروژه و دانشمند مؤسسه فیزیک خورشیدی لایبنیتس آلمان در بیانیه ای گفت: این یک پروژه مهیج و در عین حال بسیار چالش برانگیز بود. ما اپتیک، قطعات مکانیکی و الکترونیکی را فقط در طول یک سال به طور کامل بازطراحی کردیم تا به بهترین کیفیت ممکن برسیم.

تلسکوپ خورشیدی GREGOR که در رصدخانه تید (Teide Observatory) جزایر قناری واقع شده است، فعالیت رسمی خود را در سال 2012 به عنوان عظیم ترین تلسکوپ خورشیدی اروپا آغاز کرد و پروژه ارتقاء آن نیز از سال 2018 آغاز شد. این پروژه شامل کار بر روی سامانه های اپتیکی و کنترلی تلسکوپ، نقاشی مجدد رصدخانه برای انعکاس کمتر نور و تداخل کمتر در مطالعات و همچنین اجرای سیاست های جدید زمان بندی مطالعات، برای بهبود نتایج رصدها بود.

دانشمندان توانستند دو مشکل عمده را که بر اثر نقص در یک جفت آینه، کما و آستیگماتیسم، ایجاد شد و باعث تاری و واضح نبودن عکس های تلسکوپ می شد، رفع نمایند. به دلیل طراحی این آزمایشگاه اپتیکی، و فضای محدود درونی آن، آینه ها باید به طور کامل با آینه های سهموی خارج از محور، جایگزین می شد که سطح آنها با دقت یک ده هزارم تار موی انسان جلا داده شده است.

با این به روزرسانی، تلسکوپ GREGOR هم اکنون به دانشمندان امکان می دهد عوارضی از خورشید را مشاهده و ثبت نمایند که عرض آنها فقط 30 کیلومتر است. از سویی با توجه به اینکه با انتها یافتن چرخه 11 ساله خورشیدی، فعالیت خورشیدی در حال افزایش است، زمینه های زیادی برای مطالعه و آنالیز توسط GREGOR وجود دارد.

تازه ترین عکس های گرفته شده توسط این تلسکوپ گرانول های خورشیدی (بخش بالایی سلول های پلاسمای خورشید) را با دقتی بالا نشان می دهد. وسط هر گرانول روشن تر است و جایی است که پلاسمای داغ از زیر بیرون می آید. پلاسما ضمن خنک شدن به بیرون حرکت می نماید و سپس دوباره به عمق گرانول که در گوشه های تاریک آن واقع شده است می رود.

عکس دیگر این تلسکوپ (عکس کاور)، یکی از لکه های موقت خورشیدی را نشان می دهد که میدان مغناطیسی در آن به صورت منطقه ای است و به دلیل دمای پایین تر نسبت به اطراف تیره تر به نظر می رسد. این لکه های خورشیدی به شدت مورد توجه هستند زیرا خطوط میدان مغناطیسی در این نواحی به هم می رسند، از هم گسسته می شوند و دوباره به هم می پیوندند.

این پیوستن دوباره انرژی زیادی آزاد می نماید که موجب انفجارهای خورشیدی و ایجاد شراره های خورشیدی می گردد. پدیده ای که می تواند بر زمین اثر بگذارد و ناوبری و ارتباطات ماهواره ای را مختل کند. لازم به ذکر است چندی پیش دانشمندان روش دقیق تازه ای را برای پیش بینی این شراره های خورشیدی با استفاده از ویژگی های آنها کشف کردند و به روزرسانی تلسکوپ GREGOR می تواند در تکمیل داده های این روش مؤثر باشد.

آن طور که سوتلانا بردوگینا (Svetlana Berdyugina) اخترفیزیکدان دانشگاه آلبرت-لودویگ آلمان و مدیر مؤسسه فیزیک خورشیدی لایبنیتس گفت: اکنون ما دارای یک ابزار قدرتمند برای حل معماهای خورشیدی هستیم.

گزارش ارتقاء این تلسکوپ، در 1 سپتامبر (11 شهریور) در نشریه Astronomy & Astrophysics منتشر شده است.

عکس کاور: یکی از لکه های خورشیدی از نگاه تلسکوپ GREGOR

Credit: KIS

منابع: Space, Science Alert

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1349

به "به روزرسانی تلسکوپ خورشیدی اروپا دید بشر از خورشید را شفاف تر کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به روزرسانی تلسکوپ خورشیدی اروپا دید بشر از خورشید را شفاف تر کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید