آژانس فضایی اروپا ماموریت نجات بشر را تایید کرد

به گزارش مجله دور زمین، آژانس فضایی اروپا ماموریت شکار سیارک های خطرناک به منظور نجات نوع بشر و پیشگیری از یک حادثه آخرالزمانی را تایید کرد.

آژانس فضایی اروپا ماموریت نجات بشر را تایید کرد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش مجله دور زمین و به نقل از انگجت، وزرای کشورهای اروپایی مسئول آژانس فضایی اروپا(ESA) ماموریت هرا(Hera) را تأیید کردند، مأموریتی که آزمایش می نماید آیا منحرف کردن یک سیارک یا شهاب سنگ در حال برخورد با زمین می تواند بشریت را نجات دهد؟

طی این مأموریت 320 میلیون دلاری، آژانس فضایی اروپا و ناسا یک جفت فضاپیما را به یک سیستم دو سیارکی به نام دیدیموس(Didymos) خواهند فرستاد.

ناسا برای نخستین بار کاوشگر خود موسوم به دارت(DART) را با سرعتی در حدود 21 هزار و 500 کیلومتر بر ساعت به سیارک کوچک تر به نام دیدیمون(Didymoon) پرتاب خواهد نمود. یک تاسواره ایتالیایی به نام LICIACube این واقعه را ثبت خواهد نمود.

سپس هرا وارد عمل می گردد تا از دهانه ایجاد شده توسط این برخورد نقشه برداری کند و جرم سیارک را اندازه گیری کند.

هرا دو تاسواره را حمل می نماید که می توانند قبل از سقوط به سطح، بسیار نزدیک به سطح سیارک ها پرواز نمایند. این فضاپیماها که به اندازه یک کیف دستی هستند، مانند پهپادها عمل می نمایند و اطلاعات حیاتی در خصوص دهانه ضربه را ثبت می نمایند و به دانشمندان داده های مختلفی از جمله جرم سیارک را ارائه می دهند که به آنها یاری می نماید ترکیب آن را دریابند.

آژانس فضایی اروپا می گوید هدف این است که سیارک ها را به شکل یک روش دفاعی سیاره ای منحرف کند.

از آنجا که دیدیمون به دور شریک بزرگ تر خود می چرخد، دانشمندان باید بتوانند تأثیر دارت را در راستا و مدار آن اندازه گیری نمایند، حتی اگر بسیار اندک باشد.

سیارک کوچک تر در این سیستم به اندازه هرم بزرگ مصر است، بنابراین در صورت برخورد با زمین می تواند یک شهر را کاملا ویران کند. با این حال، این یک ماموریت بسیار مشکل است، زیرا هر دو سیارک در مقیاس کلی نسبتاً کوچک هستند و هیچ فضاپیمایی تاکنون به چنین اجرام فضایی کوچکی نرفته است.

در حالی که برخورد یک سیارک با این اندازه ها به زمین یک اتفاق تقریبا بعید است، بر خلاف زلزله یا فوران آتشفشانی قابل پیشگیری است.

هولگر سیرکس محقق موسسه ماکس پلانک می گوید: ما واقعاً باید به دقت حدود 2000 اشیاء نزدیک زمین را دنبال کنیم تا نسل ما هم مانند دایناسورها منقرض نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 661

به "آژانس فضایی اروپا ماموریت نجات بشر را تایید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آژانس فضایی اروپا ماموریت نجات بشر را تایید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید