آموزش تمیز کردن داخل کامپیوتر با روش های ساده و کاربردی

به گزارش مجله دور زمین، گرد و غبار و ذرات آلودگی درون کامپیوتر باعث کند شدن سرعت کامپیوتر می گردد. گرد و غباری که روی قطعات قرار گرفته و داخل کیس کامپیوتر می نشیند، ممکن است بعد از مدتی به قطعات آسیب وارد کند. البته با چند راهکار ساده گرد و غبار به راحتی از بین می رود. در اینجا مراحل لازم برای تمیز کردن کامپیوتر در خانه را یاد بگیرید.

آموزش تمیز کردن داخل کامپیوتر با روش های ساده و کاربردی

اگر هر روز با کامپیوتر سر و کار دارید و کامپیوتر یار همیشگی شماست، باید به تمیز کردن قطعات داخل کیس اهمیت ویژه ای بدهید، با این کار علاوه بر افزایش طول عمر قطعات داخل کیس به بهبود عملکرد آن نیز یاری ویژه ای می کنید.

خبرنگاران راه های تمیز کردن قطعات داخل کیس را به شما آموزش می دهد تا مثل یک مهندس سخت افزار از کامپیوتر خود مراقبت و نگهداری کنید.

وسایل مورد احتیاج برای تمیز کردن کامپیوتر

اگر پیچ های در کیس شما برای باز شدن احتیاج به پیچ گوشتی دارد، پیچ گوشتی مناسب برای آن را آماده کنید. یک اسپری هوای فشرده برای گردگیری و یک قلمو سایز متوسط تهیه کنید.

مراحل تمیز کردن قطعات داخلی کامپیوتر

1- کیس را خاموش نموده و سیم موس و کیبرد، کابل شبکه و همه کابل هایی که به آن وصل شده است را جدا نمایید.

2- کیس را به محلی مثل حیاط یا تراس ببرید که فضای مناسبی برای تهویه دارد. کیس کامپیوتر را در فضای اتاق تمیز نکنید، زیرا گرد و غبار زیادی دارد که ممکن است به ریه های شما آسیب بزند. اگر پیچ های کیس با دست باز می گردد، پیچ ها را باز کنید در غیر این صورت با پیچ گوشتی مناسب پیچ ها را باز نموده و در کیس را بردارید.

3- حالا باید بدنه کیس کامپیوتر را به آرامی روی زمین بگذارید. می توانید برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به دهان، از یک ماسک هوا بهره ببرید. به هیچ عنوان به قطعات داخل کیس دست نزنید، زیرا گرد و غبار روی آن ممکن است با آلیاژ قطعات ترکیب شده باشد و برای پوست دست حساسیت ایجاد کند. در صورت ضرورت برای لمس قطعه داخل کیس از دست کش مناسب استفاده نمایید.

4- اسپری هوای فشرده را بردارید و تمیز کردن کامپیوتر را شروع کنید. بهتر است تمیزکاری را از بالای کیس به سمت پایین انجام دهید. اسپری هوای فشرده را روی قطعات بالای کیس اسپری کنید تا گرد و غبار را از روی قطعه بردارد.

توجه: موقع اسپری کردن هوای فشرده روی قطعات، گرد و غبار زیادی وارد هوا می گردد، هرگز این هوا را نفس نکشید و از ماسک استفاده نمایید.

5- سیم ها و کابل های درون کیس را که جلوی اسپری کردن هوای فشرده را می گیرد به آرامی با دست نگه دارید، اما به آن فشار وارد نکنید و هوای فشرده را روی قطعه مورد نظر اسپری نمایید.

توجه: موقع اسپری کردن هوای فشرده، قوطی را خوب تکان دهید و مطمئن شوید از آن هوا خارج می گردد، زیرا اگر مایع اسپری روی قطعات کامپیوتر بریزد، به قطعه آسیب وارد می نماید.

6- بعد از اسپری کردن هوای فشرده، با قلمو روی قطعات داخل کامپیوتر را تمیز کنید تا اگر گرد و غبار روی قطعه مانده بود پاک گردد. ممکن است درز ها و شیار های داخل قطعه به درستی تمیز نشده باشد، موهای قلمو باعث پاک شدن کامل قطعه می گردد.

7- وقتی به سراغ تمیز کردن پردازنده کیس می روید، دقت کنید که پردازنده حتما خنک باشد. پردازنده روی خود یک فن کوچک دارد که مانع گرم شدن آن می گردد و علامتی برای فهمیدن محل پردازنده درون کیس است.

هوای فشرده را روی فن پردازنده اسپری کنید. با این کار هم گرد و غبار آن از بین می رود و هم می توانید متوجه شوید که فن پردازنده خوب کار می نماید یا خیر. در صورت خراب بودن فن پردازنده یا ایراد در چرخش پره های آن، حتما فن را تعویض کنید.

8- بعد از تمیز کردن قطعات، نوبت به مادر برد کامپیوتر می رسد. هوای فشرده را روی صفحه سبز رنگ مادر برد اسپری نموده و با قلمو درز و شیار های آن را به خوبی تمیز کنید. مادربرد از قسمت های حساس کیس است و برای تمیز کاری آن باید دقت زیادی کرد تا به آن فشار زیادی وارد نگردد.

9- اگر کیس کامپیوتر شما روی در خود فن دارد، فن های در کامپیوتر را نیز با هوای فشرده به خوبی تمیز کنید. بعد از اطمینان از تمیز کردن کامل قطعات داخل کامپیوتر در کیس را سر جای خود قرار داده و با پیچ گوشتی پیچ های آن را محکم کنید.

10- وقتی در کیس را بستید، با یک دستمال مناسب بدنه خارجی کیس را خوب پاک کنید. کیس را به داخل اتاق سر جای خود بازگردانید و با دقت کابل های جدا شده را دوباره به کامپیوتر وصل کنید. کلید روشن کردن را بزنید و برای استفاده کامپیوتر را آماده کنید.

همچنین بخوانید: لپ تاپ یا کامپیوتر خانگی؟ کدام را برای فرزند خود تهیه کنیم؟

برگرفته از: Wikihow

منبع: setare.com
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1592

به "آموزش تمیز کردن داخل کامپیوتر با روش های ساده و کاربردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تمیز کردن داخل کامپیوتر با روش های ساده و کاربردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید