آمریکایی ها شبانه و بدون اطلاع بگرام را ترک کردند، آنچه به جا مانده

به گزارش مجله دور زمین، مقام های ارتش افغانستان می گویند آمریکایی ها پس از 20 سال بدون هیچ اطلاع قبلی شب، برق را خاموش کردند در را بستند و از پایگاه بگرام خارج شدند. فرمانده تازه و افغان این پایگاه دو ساعت بعد، از رفتن آنها آگاه شد.

آمریکایی ها شبانه و بدون اطلاع بگرام را ترک کردند، آنچه به جا مانده

به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، ارتش افغانستان روز دوشنبه با انتشار تصاویری از داخل پایگاه هوایی بگرام نگاهی اجمالی و بی سابقه به آنچه که مرکز جنگ آمریکا برای براندازی طالبان و القاعده گفته می شد، ارائه داد.

تصاویر منتشر شده از داخل و محوطه بگرام نشان می دهد که این پایگاه همچون یک شهر کوچک است که از سوی ناتو و آمریکا استفاده می شد. این پایگاه فوق العاده شامل مسیرهای متصل نماینده سربازخانه ها و ساختمان هایی شبیه به آشیانه هواپیماست. دو باند فرودگاه و بیش از 100 پارکینگ برای جنگنده ها وجود دارد که دیواره هایی محکم دارند که در برابر انفجار مقاوم هستند. یکی از باندهای فرودگاهی 3660 متر طول دارد و در 2006 ساخته شده است. یک سالن استراحت، یک بیمارستان 50 تختخوابی و چادرهای عظیم حاوی وسایلی چون مبلمان هم در پایگاه وجود دارد.

ژنرال میر اسدالله کوهستان، فرمانده نو بگرام گفت: شایعاتی شنیدیم مبنی بر اینکه آمریکایی ها بگرام تخلیه کردند و در نهایت ساعت 7 صبح روز دوشنبه متوجه شدیم که این قضیه که آنها از بگرام رفتند، صحت دارد. آمریکایی ها 3.5 میلیون قلم جنس از خود بجای گذاشتند که شامل ده ها هزار بطری آب، نوشیدنی های انرژی زا، وعده های غذایی آماده نظامی، تلفن و درها و پنجره های سربازخانه هاست.

وی ادامه داد: یکی از با ارزش ترین چیزهایی که آمریکایی ها از خود برجای گذاشتند هزاران خودروی غیرنظامی است که البته بسیاری از آنها سوئیچ ندارند و بعلاوه صدها خودروی زرهی هم در داخل پایگاه هست. تسلیحات سبک و مهمات هم بر جای مانده اما تسلیحات سنگین را با خود برده اند. مهماتی را که نمی خواستند برای نیروهای افغان بگذارند، یک روز پیش از ترک پایگاه منفجر و منهدم کردند.

سانی لگت، سخنگوی ارتش آمریکا به شکایت های بسیاری از سربازان افغان که این پایگاه به آنها واگذار شده، توجهی نکرد و تنها به بیانیه اخیر درباره بگرام اشاره نمود؛ در این بیانیه آمده است: انتقال کنترل بسیاری از پایگاه ها پس از اعلام اواسط آوریل امسال میلادی جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در خروج آخرین نیروهای آمریکایی از افغانستان به جریان افتاد.

این سخنگو بعلاوه در این بیانیه گفت، خروج نیروهای آمریکایی از بگرام با رهبران افغانستان هماهنگ شده بود.

به گفته مقام های ارتش افغانستان، پیش از آنکه ارتش بتواند کنترل بگرام را که درست یک ساعت با کابل فاصله دارد، به دست بگیرد، این پایگاه هوایی از سوی گروهی کوچک از غارتگران مورد هجوم واقع شد و آنها سربازخانه ها را یکی پس از دیگری مورد غارت قرار دادند و پیش از آنکه ارتش آنها را بیرون کند، انبار عظیم چادرها را مورد هجوم خود قرار دادند.

یکی از سربازان افغان گفت: نخست فکر کردیم آنها از اعضای طالبان هستند. ارتش آمریکا از فرودگاه کابل تماس گرفت و گفت ما در فرودگاه هستیم.

ژنرال کوهستانی اصرار داشت که با وجود پیروزی طالبان در میدان جنگ، نیروهای امنیتی و دفاعی ملی افغانستان می توانند این پایگاه را که بسیار مستحکم است، حفظ نمایند. این پایگاه هوایی بعلاوه یک زندان با 5000 زندانی دارد که اکثرشان طالبانی هستند.

نوترین حملات طالبان در حالی در افغانستان به وقوع می پیوندد که نیروهای ناتو و آمریکا این کشور را ترک می نمایند. تا روزهای گذشته، اکثریت سربازان ناتو بی سر و صدا افغانستان را ترک کردند. آخرین نیروهای آمریکایی هم احتمالا تا زمان تکمیل توافق برای حفاظت از فرودگاه بین المللی کابل در افغانستان می مانند؛ انتظار می رود که این توافق با ترکیه باشد.

تحولات در بگرام در حالیست که نواحی شمالی در افغانستان یکی پس از دیگری به دست طالبان می افتد. در دو روز گذشته صدها سرباز افغان بجای نبرد در بربر شبه نظامیان به وسیله مرز به تاجیکستان گریخته اند.

فرماندهی نو بگرام گفت: در نبرد یکی رو به جلو می رود دیگری رو به عقب. ارتش افغانستان در استراتژی خود برای تمرکز بر نواحی استراتژیک دچار چالش است.

یکی از سربازان افغان که بابت ترک شب هنگام بگرام به وسیله سربازان آمریکایی عصبانی است، گفت: در یک شب آنها تمام حسن نیتی را که در این 20 سال ایجاد نموده بودند، با ترک ناگهانی و دزدکی و بدون اطلاع دادن به سربازان افغان که در محوطه بیرونی پایگاه گشت می زدند، از بین بردند.

یک سرباز دیگر افغان که در هلمند و قندهار خدمت نموده، گفت: ظرف 20 دقیقه پس از خروج مخفیانه سربازان آمریکایی، برق پایگاه قطع شد و پایگاه در تاریکی مطلق فرو رفت. این خاموشی ناگهانی برای غارتگران یک علامت بود. آنها از جهت شمال و با تخریب نخستین مانع وارد پایگاه شدند.

روز دوشنبه، سه روز پس از خروج آمریکایی ها از بگرام، سربازان افغان هنوز داشتند زباله ها شامل بطری های خالی آب معدنی، قوطی ها و سایر وسایل دور ریخته شده را که از سوی غارتگران به جای مانده بود، جمع می کردند.

ژنرال کوهستانی بعلاوه گفت، قریب به 20 سال حضور آمریکایی ها و ناتو در افغانستان قابل تقدیر است اما حالا زمان آن رسیده که افغان ها خودشان آستین بالا بزنند. ما باید مشکلاتمان را خودمان حل کنیم. ما باید کشورمان را امن کنیم و یکبار دیگر کشورمان را با دست های خودمان بسازیم.

، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1890

به "آمریکایی ها شبانه و بدون اطلاع بگرام را ترک کردند، آنچه به جا مانده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکایی ها شبانه و بدون اطلاع بگرام را ترک کردند، آنچه به جا مانده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید