آلمان: به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 و برجام پایبندیم

به گزارش مجله دور زمین، نمایندگی دائم دولت فدرال آلمان در سازمان ملل متحد در پیامی مدعی شد که برلین همچنان به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد و توافق هسته ای موسوم به برجام پایبند است.

آلمان: به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 و برجام پایبندیم

از پروفایل ما kalarena دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کنندگی دائم دولت فدرال آلمان در سازمان ملل متحد دوشنبه شب به وقت تهران طی پیامی با تکرار این ادعا که برلین همچنان به حفظ و اجرای برجام و قطعنامه 2231 متعهد است، از آنچه اقدامات ایران برخلاف برجام خواند، ابراز نگرانی کرد.

در این پیام که در حساب توئیتری رسمی کنندگی دائم دولت فدرال آلمان در سازمان ملل متحد منتشر شده، آمده است: آلمان همچنان به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 شورای امنیت و برجام پایبند است. خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم های این کشور علیه ایران باعث تأسف است، اما آلمان از اقداماتی که ایران برخلاف بندهای کلیدی مرتبط با مسائل هسته ای در برجام صورت داده نیز نگران است.

کنندگی دائم آلمان در سازمان ملل متحد در حالی مدعی پایبندی این کشور به برجام شده و از اقدامات ایران برخلاف بندهای هسته ای برجام ابراز نگرانی کرده است که ایران از سال گذشته به دلیل کوتاهی مکرر طرف های اروپایی برجام در اجرای تعهداتشان اقدام به تعدیل مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرده تا از این طریق توازن نسبی را در برجام برقرار کند.

توافق هسته ای موسوم به برجام که در سال 2015 بین ایران و کشورهای موسوم به 1+5 (شامل 5 عضو دائم شورای امنیت + آلمان) منعقد شد، از اواسط سال 2018 به دلیل اقدامات یکجانبه آمریکا و بدعهدی طرف های اروپایی در شرایط بدی قرار گرفته است.

پس از آن که دولت آمریکا با اعلام خروج از برجام در اردیبهشت ماه 97 تحریم های یکجانبه خود علیه ایران را بازگرداند و حتی اقدام به وضع تحریم های سنگین تر از گذشته کرد، طرف های اروپایی برجام وعده دادند که با اتخاذ اقداماتی، پیامدهای منفی خروج آمریکا از برجام را جبران خواهند کرد.

اما با گذشت یک سال از خروج آمریکا از برجام، طرف های اروپایی برجام به هیچ یک از وعده ها و حتی تعهدات تصریح شده خود در برجام عمل نکردند و در نهایت شورای عالی امنیت ملی ایران روز چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398 در واکنش به کوتاهی کشورهای اروپایی در اجرای این وعده ها و تعهدات، در بیانیه ای گفت جمهوری اسلامی ایران در راستای صیانت از امنیت و منافع ملی و حقوق تصریح شده خود مندرج در بندهای 26 و 36 برجام، برخی اقدامات خود ذیل برجام را متوقف خواهد کرد.

در ادامه ایران طی 5 مرحله با فواصل 60روزه اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود ذیل برجام کرد و بین این مراحل به طرف های اروپایی گفت که اگر آنها به تعهدات خود ذیل برجام عمل کنند، ایران آمادگی دارد که برای بازگشت به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام با آنها مذاکره کند.

در پی تداوم بی اعتنایی طرف های اروپایی برجام به تعهدات خود ذیل این توافق چندجانبه، جمهوری اسلامی ایران شامگاه یکشنبه 15 دی ماه 1398 در بیانیه ای گفت که در گام پنجم کاهش تعهدات خود، آخرین مورد کلیدی از محدودیت های عملیاتی خود در برجام، یعنی محدودیت در تعداد سانتریفیوژها را کنار می گذارد، بدین ترتیب برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) روبرو نیست و من بعد برنامه هسته ای ایران صرفاً بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت.

در این بیانیه نیز تأکید شد که که همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی همچون گذشته ادامه خواهد یافت و در صورت رفع تحریم ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

طرف های اروپایی برجام در واکنش به گام های پیاپی ایران در کاهش تعهدات هسته ای خود به منظور ایجاد توازن در برجام، نه تنها به کوتاهی های خود در اجرای تعهداتشان ذیل برجام ادامه داده اند، بلکه بارها در موقعیت های مختلف ایران را به عدم پایبندی به برجام متهم کرده و مدعی شده اند که ایران برجام را به خطر انداخته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 آبان 1399 بروزرسانی: 25 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1408

به "آلمان: به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 و برجام پایبندیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: به حفظ و اجرای کامل قطعنامه 2231 و برجام پایبندیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید