حمل و نقل عمومی در بانکوک، تایلند (قسمت دوم)

به گزارش مجله دور زمین، در طول سفر های خارجی، همیشه آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی هر کشور از پیچیده ترین و آزاردهنده ترین کارهای ممکن به شمار می رود. از این رو سعی نموده ایم با دادن هدایت های لازم از شدت این پیچیدگی بکاهیم. برای آشنایی با سیستم حمل و نقل عمومی در بانکوک با خبرنگاران همراه باشید.

حمل و نقل عمومی در بانکوک، تایلند (قسمت دوم)

با تور تایلند به طبیعتی همچون بهشت سفر کنید

به دلایلی ترافیک در بانکوک را می توان بدنام توصیف کرد. وجود وسایل کارآمدی همچون مترو (مترو)، اتوبوس، تاکسی، ترن هوایی (BTS) و حتی قایق گزینه های قابل قبولی را پیش روی شما قرار می دهند که هر کدام در مواقع خاصی به شما یاری می نمایند.

برای مثال، ترن هوایی و مترو، مراکز خرید، سرگرمی و تجاری شهر را به هم متصل می نمایند در حالی که با قایق ها می توان به اغلب نقاط تاریخی و جاذبه های کنارآبی بانکوک دسترسی پیدا کرد.

تاکسی گزینه ارزانی به شمار می رود و تقریبا در هرگوشه از شهر می توان یکی از آن ها را یافت، بنابراین گزینه های در دسترس تری محسوب می شوند.

از طرف دیگر وسایل نقلیه ای همچون توک-توک (موتور سه پاچه) جدا از کاربرد خاص خود، یکی از جاذبه های بانکوک قلمداد می شوند که دست کم یک بار باید امتحان کنید. از آنجایی که بانکوک شهر بزرگی محسوب می شود، نمی توان گیج نماینده بودن سیستم حمل و نقل آن را کتمان کرد.

تاکسی

علاوه بر ترن هوایی و متروی زیر زمینی، آسان ترین و کارآمدترین راه جابجایی در سطح شهر استفاده از اتواع تاکسی است. اغلب تاکسی ها، جدید و جادار هستند. این تاکسی ها علاوه بر رنگ های سنتی سبز-زرد و قرمز-آبی در رنگ های جیغی مانند نارنجی روشن، قرمز و حتی صورتی هم وجود دارند.

پیدا کردن تاکسی به خصوص در نزدیکی هتل ها، مراکز خرید و دیگر جاذبه های توریستی کار سختی نیست، با این وجود هنگام بارش باران و ساعات پر ازدحام ممکن است کمی منتظر بمانید. کرایه ها از 35 بات آغاز می شود و 2 بات به ازای هر یک کیلومتر به مبلغ آن افزوده می شود. (در ترافیک شدید و هنگامی که هر ساعت کم تر از 6 کیلومتر جابجایی صورت می پذیرد باید مبلغ 1/25 بات اضافه به ازای هر متر بپردازید).

کرایه تاکسی های مرسوم برای چند کیلومتر حدود 50 بات است. از آنجایی که اغلب راننده های تاکسی از سطح زبان انگلیسی کمی برخوردارند، گاهی ارتباط برقرار کردن با آن ها امری طاقت فرسا می شود.

نکاتی که بد نیست بدانید:

 • با اینکه امروزه در همه تاکسی های بانکوک تاکسی متر نصب است، اما گاهی باید صادقانه از آن ها بخواهید تا آن را روشن نمایند.
 • رنگ تاکسی ها صرفا به خاطر شرکت های متفاوتی است که آن ها را اداره می نمایند و کرایه ها تفاوتی با هم ندارند.
 • تعجب نیست اگر گاهی بعضی از راننده ها از رساندن شما به مقصد مد نظرتان اجتناب نمایند. گرچه نمی شود برای این موضوع کار زیادی انجام داد، اما در صورت تمایل بد نیست به سازمان حمل و نقل با شماره تماس 1584 گزارش راننده خاطی را بدهید. اگر از پلاک ماشینش عکس بگیرید، بهتر نتیجه خواهید گرفت. پلاک ها هم در داخل و هم در بیرون تاکسی نصب شده اند.
 • بعضی از راننده ها شدیدا مشتاق هستند که شما را به نقاط خوب شهر ببرند، بهتر است آن ها را نادیده بگیرید. اگر نسبت به ظاهر یا رفتار یک راننده چندان خوشبین نیستید، بهتر است منتظر تاکسی بعدی بمانید.
 • انتظار نداشته باشید همه راننده های تاکسی در بانکوک، این شهر را مثل کف دستشنان بشناسند. بهتر است همواره آدرس دقیق و یک نقشه به همراه داشته باشید.
 • قبل از اینکه در تاکسی را باز کنید، به اطراف نگاهی بیاندازید و از نزدیک نشدن موتورسیکلت ها مطمئن شوید. اغلب مسافران این موضوع را نادید می گیرند و گاهی بر اثر برخورد موتورسیکلت با در اتومبیل حوادث ناگواری به وجود می آید.

قایق

گشت و گذار با قایق در بانکوک تجربه ای شگفت انگیز است که به هیچ وجه نباید از آن غافل شد. از این طریق می توانید نگاهی اجمالی به نقاط کور شهر که از روی زمین قابل مشاهده نیستند داشته باشید. با این حال استفاده از این سیستم حمل و نقل گسترده ممکن است کمی پیچیده باشد.

مواردی که بد نیست بدانید:

آبراه بانکوک به سه بخش تقسیم شده است:

1. رودخانه شائوفرایا

2. لانگ صائن صائب (Klong Saen Saeb) که از شرق به غرب بانکوک کشیده شده است.

3. لانگ آو تونبری (Klong Of Thonburi) که شبکه ای از کانال ها در جهت مقابل رودخانه است.

در مجموع 6 نوع قایق وجود دارد:

1. River taxis (نوعی قایق)

2. LONG TAIL (نوعی قایق)

3. River crossing ferry

4. Canal boats

5. Private river cruises (کشتی کروز شخصی)

6. قایق های شاتل هتل

قایق های لانگ تیل حکم توک-توک ها در آب را دارند. این قایق های باریک زرد رنگ را می توان به صورت شخصی اجاره کرد. هزینه ها را می توان به صورت توافقی با راننده پرداخت کرد، اما توصیه می کنیم در تورهای مربوطه شرکت کنید.

توک-توک

توک -تک، موتور سه چرخ، موتور سه پاچه یا ریکشاو از آن دست وسایل نقلیه ای است که در سفر به بانکوک یا شهرهای آسیای شرقی حتما باید آن را برای یک بار هم که شده تجربه کنید.

راستش سفر شما به این شهرها بدون چنین تجربه ای تاحدودی کامل نخواهد بود. این وسایل نقلیه که قدمت آن ها به جنگ جهانی دوم باز می شود، امروزه یکی از مشخصه های اصلی و نمادین سیستم حمل و نقل عمومی بانکوک به شمار می روند. سواری با این وسیله نقلیه بیشتر از اینکه کارگشای رسیدن به مقصد باشد، تجربه ای مفرح است.

مواردی که بد نیست بدانید:

 • کرایه توک توک بستگی به فاصله راستا، زمان روز، میزان ترافیک و خلق و خوی رانندگان دارد. به طور معمول یک سفر بسیار کوتاه حدود 30 بات هزینه در بر دارد.
 • کرایه ها همواره توسط راننده ها معین می شود که اغلب هم زیاد هستند (به خصوس برای توریست ها). بنابراین همواره هنرتان در چانه زدن را به کار ببنید. بهترین ترفند این است که بین 5 تا 15 بات را به راننده پیشنهاد دهید.
 • مراقب مافیای توک-توک باشید. بعضی از رانندگان با اطلاعاتی ویژه پیشنهاد ارائه تورهای گردشی مخصوصی را به شما می دهند. پس بهتر است همواره با گفتن جمله NO, THANKS خودتان را از شر کلاهبرداری ها خلاص کنید.
 • در ساعت شلوغی (7:00 تا 9:00 و 16:00 تا 19:00) از سواری با توک -توک اجتناب کنید، چرا که ترافیک های سنگین زمان زیادی را از شما خواهند گرفت.
 • توک -توک ها را بیشتر برای راستاهای کوتاه بهره ببرید تا هزینه های سنگینی به شما تحمیل نشود.
منبع: کجارو / off-the-path.com / bangkok.com
انتشار: 12 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 558

به "حمل و نقل عمومی در بانکوک، تایلند (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در بانکوک، تایلند (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید