با تغییر رویکرد تسلا پلتفرم خودروهای الکتریکی دگرگون می شود

به گزارش مجله دور زمین، ایلان ماسک قصد دارد ساختار جدیدی را در طراحی پکیج باتری خودروهای الکتریکی به کار بگیرد و اعلام کرده که تسلا کم کم از طراحی اسکیت بورد مانند پلتفرم این خودروها فاصله می گیرد.

با تغییر رویکرد تسلا پلتفرم خودروهای الکتریکی دگرگون می شود

نخستین وسیله نقلیه تسلا یک خودروی الکتریکی زمینی نبود. در واقع تسلا رودستر اصلی یک خودروی بنزینی بود که به الکتریکی تبدیل شد اما روشن است که این بهترین روش برای انجام این کار نیست.

ما شاهد هستیم که بسیاری از شرکت های تولیدکننده پلتفرم، تلاش هایی در این زمینه انجام داده و شکست می خورند. تسلا هم به سرعت به ساخت یک پلتفرم که به طور خاص برای خودروهای الکتریکی طراحی شده است، روی آورد.

تسلا مدل S مفهوم طراحی اسکیت بورد را به کار گرفت. یک شاسی پایه که مانند یک اسکیت بورد به نظر می رسد و باتری درون آن و زیر خودرو قرار گرفته است. این باعث آزاد شدن فضای کابین و ایجاد مرکز ثقل متعادل می شود. بدین ترتیب بسیاری دیگر از خودروسازان هم از مفهوم مشابهی برای خودروهای برقی خود استفاده می کنند. از جمله شرکت فاکسکان سازنده گوشی های آیفون اپل به تازگی از یک پلتفرم خودروهای الکتریکی با این مفهوم رونمایی کرد.

بر اساس اطلاعاتی که در روز باتری تسلا فاش شده، ممکن است در آینده این طراحی اسکیت بود مانند کنار گذاشته شود زیرا تسلا می خواهد سلول های باتری 4680 جدید خود را درون یک بسته سازه ای قرار دهد و به بیان دیگر قاب خودرو به عنوان بسته باتری آن هم عمل خواهد کرد.

طی این کنفرانس اخیر فیلیپ هوچوییس (Philippe Houchois) تحلیلگر به طور خاص از ایلا ماسک درباره بازنشسته کردن پلتفرم اسکیت برد برای خودروهای الکتریکی پرسید. ماسک بیان نمود که این طرح در آینده تغییر خواهد کرد اما به گفته او این فرایند انتقال به پلتفرم جدید برای همه وسایل نقلیه، سال ها به طول می انجامد.

او در این زمینه گفت: این طور نیست که خودروهای موجود ارزش خود را از دست بدهند. فقط مسأله این است که با این طراحی از سازه لانه زنبوری خودرو به صورت بهینه استفاده می شود و اگر جز این باشد باید یک سخت افزار اضافی را حمل کند. چنین چیزی وزن بیشتر و هزینه بیشتری خواهد داشت و در نهایت فضای جلو و عقب هم کاهش می یابد.

ماسک این موضوع را با سیر تحولات هواپیماها مقایسه کرد و مطرح نمود که چنین پیشرفتی ضروری و طبیعی است. او اضافه نمود: موشک ها و هواپیماها قبلا از مخزن جداگانه ای برای سوخت استفاده می کدندد اما اکنون این مخاطن در در بال ها ادغام شده است.

با توجه به اینکه بسیاری دیگر از خودروسازان هم در حال حاضر ساخت خودروهای الکتریکی را بر پایه طرح پکیج اسکیت بورد مانند برای باتری انجام می دهند باید دید با این رویکرد تسلا آیا شرکت های دیگر هم به سمت چنین تغییری خواهند رفت؟

عکس کاور: پلتفرم طراحی اسکیت بورد مانند پکیج باتری خودروی تسلا مدل S

Credit: Martin Gillet/Flickr

منبع: InsideEVs

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1399 بروزرسانی: 18 آذر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1455

به "با تغییر رویکرد تسلا پلتفرم خودروهای الکتریکی دگرگون می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با تغییر رویکرد تسلا پلتفرم خودروهای الکتریکی دگرگون می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید