این باکتری برنج شما را مسموم می نماید

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران : برنج یکی از پرطرفدارترین و پرمصرف ترین مواد غذایی است که شاید باکتری باسیلوس سِرس موجب ایجاد سم در آن گردد.

این باکتری برنج شما را مسموم می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از باشگاه خبرنگاران، وقتی درباره مسمومیت غذایی سخن می گوییم بسیاری از افراد از خطر مصرف گوشت خام و نیمه پخته آگاهی دارند؛ و یا بسیاری از ما می دانیم که نگه داری مواد غذایی خام مانند ماهی در خارج از یخچال باعث فساد آن ها می گردد. با این حال، آیا می دانید نگه داری اشتباه برنج نیز می تواند باعث بیماری گردد؟

متخصصان می گویند اگر برنج را پس از پختن در داخل یخچال نگهداری نکنید باعث مسمومیت غذایی می گردد. در واقع باکتری به نام باسیلوس سِرس با رشد در داخل برنج و فراوری سم می تواند فرد را مسموم کند. در این حالت، فرد مدت کوتاهی پس از مصرف برنج آلوده دچار حالت تهوع می گردد.

باکتری باسیلوس سرس به طور عمومی در خاک زندگی می نماید، اما در بعضی مواد غذایی که در خاک پرورش می یابند مانند برنج، حبوبات، غلات، و ادویه ها یافت می گردد. با این حال، اگر برنج به طور کامل پخته گردد این باکتری از بین می رود. خبر بد این است که باکتری باسیلوس سرس می تواند اسپور خود را در برنج حفظ کند.

اسپور در زیست شناسی ساختار فراوری مثلی است که برای پراکنش نسل باکتری و بقا در شرایط سخت برای مدت های طولانی سازگار شده است. زمانی که برنج پخته می گردد، این اسپور ها در محیط مرطوب و گرم رشد نموده و زنده می ماند. وقتی که برنج پس از پخته شدن بلافاصله مصرف نگردد باید در یخچال نگهداری گردد.

حقیقت این است که یخچال باعث مرگ باکتری باسیلوس سرس نمی گردد، اما فرایند رشد آن را کند می نماید. به همین دلیل اگر برنج پخته شده در یخچال را پس از 5 روز مصرف نکردید، بهتر است آن را دور بریزید. در صورت مصرف چنین برنجی احتمال مسمومیت فرد زیاد است.

به طور عمومی توصیه می گردد حدالمقدور از پختن حجم زیاد برنج و نگهداری آن در یخچال برای مصرف در روز های آینده خودداری کنید. بهتر است به جای این کار، به اندازه ای که قرار است مصرف کنید، برنج بپزید. همچنین برنج نگهداری شده در یخچال را در اسرع وقت مصرف کنید و در صورت باقی ماندن طولانی آن، برنج را دور بریزید.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1812

به "این باکتری برنج شما را مسموم می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این باکتری برنج شما را مسموم می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید