معرفی دره پادشاهان مصر

به گزارش مجله دور زمین، دره پادشاهان (Valley of the Kings) یکی از مشهورترین جاذبه های مصر به شمار می رود که نمایانگر شکوه و عظمت گذشته باستانی این کشور است. این جاذبه در ساحل غربی رودخانه نیل قرار گرفته است و در سمت مقابل و آنسوی رودخانه نیز شهر باستانی تبس (Thebes) واقع شده است که امروزه به نام اقصر یا لوکسور (Luxor) شناخته می گردد.

معرفی دره پادشاهان مصر

از لحاظ جغرافیایی این دره چیز خاص و برجسته ای ندارد اما در زیر سطح بایر و خشک آن بیش از 60 معبد وجود دارند که در بین قرن شانزدهم تا یازدهم پیش از میلاد ساخته شده اند و محل دفن فراعنه پادشاهی نو مصر هستند. این دره به دو بخش غربی و شرقی تصمیم می گردد و اکثریت مقبره ها نیز در سمت شرقی قرار گرفته اند. با اینکه تمام این مقبره ها در گذشته غارت شده اند اما نقاشی های دیواری که روی دیوارهای این مقبره های سلطنتی قرار دارند، نیم نگاهی از مراسم های تدفین و اعتقادات مردم مصر باستان را به بازتماشاماینده نشان می دهند.

تاریخچه دره پادشاهان مصر

پس از سال ها مطالعه و کاوش، تاریخ شناسان بر این باور هستند که این دره به عنوان قبرستانی سلطنتی از سال 1539 تا 1075 پیش از میلادی و برای مدت 500 سال استفاده می شد. اولین مقبره در اینجا متعلق به توتموس اول (Thutmose I) و آخرین آن نیز متعلق به رامسس یازدهم (Ramesses XI) است.

اینکه چرا توتموس اول اینجا را برای مقبره خود انتخاب نموده، همچنان نامشخص است. بعضی مصرشناسان بر این باور هستند که نزدیکی این دره به قله القرن (al-Qurn) که برای الهه هاتور و مرتسگر قداست دارد و شکل آن یادآور اهرام بزرگ پادشاهی قدیم مصر است، علت انتخاب این مکان بوده است. انزوای این دره نیز دیگر علتی برای انتخاب آن به شمار می رود چراکه حفاظت از مقبره ها از مهاجمان و غارتگران احتمالی راحت تر بوده است.

با وجود اینکه اینجا به نام دره پادشاهان شناخته می گردد اما قبرستانی اختصاصی برای فراعنه نبوده و افراد دیگری از جمله اشراف زاده ها و اعضای خانواده سلطنتی در آن دفن می شدند. همسران فراعنه نیز در مکانی در همان نزدیکی به نام دره ملکه ها (Valley of the Queens) به خاک سپرده می شدند. تمام مقبره ها در این دره به وسیله کارگران ماهر و برجسته روستایی در همان نزدیکی به نام دیرالمدینه ساخته شده اند که عظمت و زیبایی آن ها پس از این همه سال همچنان هر بیننده ای را به وجود می آورد.

در قرن هجدهم میلادی ناپلئون دستور تهیه نقشه هایی از دره پادشاهان و مقبره های مختلف آن را داده بود. در قرن نوزدهم میلادی نیز اکتشافات در این دره ادامه داشت تا اینکه در سال 1912 میلادی کاوشگر آمریکایی تئودور ام دیویس (Theodore M. Davis) بیان کرد که کل این دره کاوش شده است. او اشتباه نموده بود و ده سال پس از آن در سال 1922 میلادی باستان شناس انگلیسی هاوارد کارتر (Howard Carter) معبد توت عنخ آمون (Tutankhamun) را در اینجا پیدا کرد. با اینکه توت عنخ آمون فرعون بسیار بزرگی نبوده اما اشیاء کشف شده در مقبره او به یکی از مشهورترین اکتشافات باستان شناسی تاریخ تبدیل شد. در سال 1979 میلادی دره پادشاهان به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

جاهای تماشای دره پادشاهان مصر

تنها 18 عدد از 63 مقبره دره پادشاهان برای بازدید عموم در دسترس هستند و همگی آن ها به طور همزمان باز نیستند. مسئولان به ترتیب مقبره ها را برای بازدید باز می نمایند تا جلوی آسیب های احتمالی از بازدید گردشگران را بگیرند. در بعضی از مقبره ها روشنایی الکتریکی وجود دارد و در بعضی دیگر نیز نقاشی های دیواری با رطوب گیر و صفحه شیشه ای محفاظت می شوند.

از میان تمام مقبره های این دره، مقبره توت عنخ آمون مشهورترین است. فضای داخلی مقبره کوچک است و از آن موقع نیز بسیاری از گنجینه های آن به مکان های دیگری منتقل شده اند اما در درون مقبره همچنان می توان مومیایی این فرعون را داخل تابوتی چوبی و طلاکاری شده مشاهده کرد. از جمله مقبره های برجسته دیگر نیز می توان به مقبره رامسس ششم (Ramesses VI) و مقبره توتموس سوم (Tuthmose III) اشاره نمود. مقبره رامسس ششم یکی از بزرگترین و پیچیده ترین مقبره های دره پادشاهان است و بیشتر برای تزییات دقیق خود معروفیت دارد که متن کامل کتاب مردگان به نام Book of Caverns را به نمایش گذاشته است.

اشیاء و آثار تاریخی زیادی از این دره اکتشاف شده اند که بعضی از آن ها در موزه مصر (Egyptian Museum) در شهر قاهره به چشم می خورند. از جمله این آثار نیز می توان به مومیایی های مختلف و ماسک مرگ طلایی رنگ توت عنخ آمون اشاره نمود. پس از بازدید از دره پادشاهان می توانید از این موزه نیز تماشا کنید تا اطلاعات بیشتری را بدست بیاورید.

شرایط بازدید از دره پادشاهان مصر

بازدید خود را از مرکز بازتماشامایندگان در این دره آغاز کنید و در آنجا اطلاعات کاملی از این جاذبه بدست بیاورید. قطار برقی کوچکی نیز در آنجا وجود دارد که شما را تا مقبره ها می رساند و در ازای مبلغ اندکی می توانید با استفاده از آن به سمت مقبره ها بروید و از گردوخاک و گرمای هوا در امان باشید. سایه کمی در این دره وجود دارد و دمای هوا به خصوص در تابستان زیاد می گردد، پس بهتر است لباس خنک بپوشید و کرم ضدآفتاب و آب آشامیدنی به همراه داشته باشید. عکس برداری و فیلم برداری در دره پادشاهان کلا ممنوع است. هزینه ورود به دره پادشاهان نیز حدود 6 تا 11 دلار است. البته برای ورود به بعضی از مقبره ها همانند مقبره توت عنخ آمون باید هزینه جداگانه ای پرداخت کرد.

منبع: فوت و فن / tripsavvy
انتشار: 23 مرداد 1401 بروزرسانی: 23 مرداد 1401 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2270

به "معرفی دره پادشاهان مصر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی دره پادشاهان مصر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید