غارهای نمکی و گردشگران کنجکاو، مخاطرات یک جاذبه طبیعی

به گزارش مجله دور زمین، اگرچه پزشکان توصیه می نمایند افراد مصرف نمک را کاهش دهند اما این روزها مردم زیادی در دنیا برای درمان بیماری های خود به غارهای نمکی پناه می برند، چرا که این غارها خاصیت ضد باکتریایی دارند و به صورت طبیعی هوا را تصفیه نموده و آلودگی را از بین می برند. همچنین نمک درمانی یکی از روش های درمانی جدید است که به تازگی برای بعضی از بیماری های تنفسی و پوستی رایج شده است.

غارهای نمکی و گردشگران کنجکاو، مخاطرات یک جاذبه طبیعی

اگر علاقمند به سفر با بهترین هزینه سفر به کانادا با تور هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

بعضی منابع پزشکی اعلام می نمایند که نمک و فضاهای بسته ای که جریان هوا با نمک تلفیق شده، برای درمان انواع بیماری های ریوی، آسم و سرفه و همچنین درمان انواع دردهای پا، زانو، مچ، دست، کمر درد که همراه با ورم و یا کبودی هستند موثر است. بلورهای نمکی دارای هاله ای به صورت موجی بوده که به رنگ هایی مانند، سبز، آبی، یشمی، فیروزه ای، لاجوردی، بنفش، نیلی و ... دیده می شوند. در بعضی از کشورها مانند استرالیا، چین و کشورهای اروپایی و حتی کشورهای عربی، از سنگ های نمک برای درمان و تزئینات استفاده می نمایند و با طرح های گردشگری از جمله هتل نمکی سالانه پذیرای گردشگران زیادی هستند.

استان سمنان نیز در ایران به عنوان یکی از مناطق تامین نماینده نمک شور شناخته شده است و معادن عطیم نمک دارد معادنی که در جهت جاده زیارتی مشهد نیز می تواند گزینه ای برای انجام طرح های گردشگری بر پایه نمک مناسب باشد.

بعضی از مسئولان گردشگری در طی سالهای اخیر ایده هایی برای استفاده از این جاذبه ها داشته اند مانند وعده راه اندازی کلینیک نمک درمانی در یکی از بزرگترین غار نمکی ایران واقع در گرمسار. این خبری بود که سال گذشته محمد حسین بحر العلومی، مدیرکل وقت میراث فرهنگی سمنان خبر داده و گفته بود: گرمسار یکی از بزرگترین معادن نمک و غارهای نمکی ایران است که مقدمات راه اندازی کلینیک نمک درمانی همچون پذیرش سرمایه گذار و واگذاری زمین در فضایی حدود 500 مترمربع در حال اجرا است.

این ایده های گردشگری اگر چه در استان سمنان خیلی جدی گرفته نشده اما سرمایه گذاران مالی در حوزه معادن و استخراج نمک قوی تر از فعالان گردشگری عمل نموده اند و درحال برداشت نمک از این کوهها و گنبد های بلورین هستند.

یکی از گنبدهای نمکی استان سمنان را می توان در میانه راه ایوانکی به گرمسار پیدا کرد. از ایوانکی بعد از 15 کیلومتر به سمت گرمسار، تابلوهای معادن مختلف نمک قابل مشاهده است. در این میان کوهها و تپه های نمکی و خاکی گرمسار هم به تنهایی جاذبه ای بصری دارند. در کنار جاده می توان به سمت راست و یا چپ نگاه کرد و پایکوبی رنگ ها را روی کوهها دید. اما معادن و کوههای نمک جاذبه ای متفاوت دارند.

از سر جاده تا ورودی معدن حدود 3 کیلومتر جاده خاکی است که می توان پس از طی حدود دو کیلومتر ماشین را کنار ساختمان نگهبانی معدن پارک کرد و بقیه راه را پیاده رفت. به دلیل گودتر بودن ورودی معدن نسبت به اطراف، آب باران در این قسمت جمع می گردد و دریاچه ای نسبتا عمیق به طول حدود 100 متر درون غار تشکیل می گردد.

معمولا درون غارهای نمکی دریاچه ای از آب شور نیز وجود دارد که انعکاس آب را می توان در آن دید و اگر دارای ستون های عظیمی در داخل غار باشند، به آن جلوه ای باشکوه خواهد داد.

رسوبات نمک روی یکدیگر چنان به نظر می رسد که گویی یک کیک نمکی رو به روی گردشگران قرار گرفته است. این کوهها و غارهای نمکی اکنون محل درآمد سرمایه گذاران زیادی شده است. صاحبان معادن از این کوهها و غارهای نمکی نمک شور استخراج می نمایند. می توان با نگهبانان ورودی معادن هماهنگ کرد و به داخل غارهای نمک رفت بدون اینکه صاحبان معادن باخبر شوند!

ورود به غارهای نمکی، به خصوص آنها که در دست سرمایه گذاران برای استخراج نمک قرار گرفته است، با مخاطراتی همراه است. یکی از آنها معدن نمک عظیم و یا معدن نمک درخشان است. راه ورودی به آنها بسیار زیباست و می توان نزدیک سه دهانه غار معدن درخشان شد و به دریاچه شور و سبز رنگی رسید که دارای طاق ها و ستون های عظیم است. این مکان به یکی از جاذبه های گردشگری مردم استان سمنان تبدیل شده است. چون داخل آن می توان دیوارنویسی های متعددی را دید و در داخل و یا بیرون آن و حتی رو به روی دریاچه آثار حضور مخرب گردشگران را دید که در محوطه غار بساط آتش را به پا نموده اند.

می توان کوههای نمکی و غارهایی که در مجاورت آنها فعالیت معدن کاران وجود ندارد، را به جاذبه گردشگری با رعایت اصول ایمنی تبدیل کرد.

فعالیت دستگاهها و ماشین آلات استخراج نمک موجب شده تا سنگ ها و بلورهای شنماینده نمک، ترک بردارد و هر لحظه خطر فروریختن آنها روی سر گردشگران وجود داشته باشد. این سنگ های عظیم روی هر فردی بیفتد قطعا خطر مرگ را در پی دارد. ضمن اینکه چون بلورهای نمک شنماینده هستند، پا گذاشتن روی آنها و اعتماد به سختی آنها کار غیر منطقی خواهد بود نه تنها گردشگران در مجاورت معدن نمک در امان نیستند بلکه کارکنان این معادن نیز با خطر سقوط سنگ های بزرگ نمکی از کوه و یا ریزش سنگ های بلورین داخل غار روبرو می شوند. بنابراین بلیت عمر گردشگران با رفتن به داخل این معادن ممکن است برای همواره باطل گردد.

به همین دلیل ورودی بعضی از این معادن نوشته اند که ورود افراد متفرقه ممنوع است با این حال هستند افرادی که تصور می نمایند هیچ وقت حادثه به سراغشان نمی آید، با پولی اندک به کارگران اجازه ورود پیدا می نمایند!

بعضی دیگر از گردشگران تصور می نمایند که با برداشت سنگ نمک می توانند یک یادگاری از طبیعت را با خود همراه ببرند. به همین دلیل به جان بلورها افتاده، تکه از آن را کنده و با خود می برند. در صورتی که آنها هم مانند صاحبان نمک در تخریب این محیط های طبیعی نقش کمی ندارند هر چند به اندازه برداشت بلورهای نمک به اندازه یک کف دست!

گزارش و عکس از فاطیما کریمی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 852

به "غارهای نمکی و گردشگران کنجکاو، مخاطرات یک جاذبه طبیعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غارهای نمکی و گردشگران کنجکاو، مخاطرات یک جاذبه طبیعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید