عوارض جدی نوشابه برای سلامت کبد

به گزارش مجله دور زمین، نمناک/احتمالا با تاثیر نوشابه بر چاقی آشنایی دارید، اما این نوشیدنی های گازدار و شیرین می توانند تاثیر جدی بر کبد هم بگذارند. بسیاری از مواد شیمیایی موجود در نوشابه تاثیر منفی بر کبد و سایر قسمت های بدن دارند.

عوارض جدی نوشابه برای سلامت کبد

وظیفه کبد به دام انداختن سموم و تبدیل آن ها به مواد بی ضرر است، خون را تصفیه و چربی ها را متابولیز می نماید بنابراین باید تا حد امکان سالم باشد. در ادامه این بخش مهم از بهداشت و سلامت در خصوص تاثیر نوشابه بر کبد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بیماری های کبدی که نوشابه عامل آنهاست

نتایج یک آزمایش نشان می دهد که یک شیرین نماینده مصنوعی بنام اسپارتام که در نوشابه های رژیمی استفاده می گردد، شرایط عملکرد کبد در موش های آزمایشگاهی را تغییر داده است. اسپارتام باعث بروز مسمومیت کبدی می گردد، بیماری که در اثر مصرف دارو هایی مانند ایبوپروفن و اریترومایسین ایجاد خواهد شد. عوارض نوشابه بر کبد شامل:

1- بیماری کبد چرب

بر اساس مطالعات اجرا شده، نوشابه می تواند باعث بروز کبد چرب گردد. در این تحقیق مصرف نوشابه افراد سالم و افراد دارای کبد چرب با یکدیگر مقایسه شدند و حدود 36 ماه تحت نظر بودند. بر اساس نتایج بدست آمده، 80 درصد از افراد دارای کبد چرب روزانه 50 گرم قند از نوشابه دریافت می کردند که این میزان در افراد سالم خیلی کم تر بود.

اسپارتام موجود در نوشابه های رژیمی ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد و باعث بروز بیماری کبد چرب گردد.

2- تجمع ماده شیمیایی فرمالدئید در کبد

تحقیقات دیگری در این زمینه انجام شد و نشان داد که حتی میزان کم اسپارتام هم باعث تجمع فرمالدئید در کبد موش های آزمایشگاهی و اتصال آن ها به پروتئین می گردد.فرمالدئید یک گاز است که به اسم مواد نگهدارنده داخل بیشتر مواد غذایی وجود دارد. علاوه بر این، می تواند به وسیله دود سیگار و خوردن بعضی از غذا ها وارد بدن گردد.

این ماده در آزمایشگاه باعث ایجاد سرطان در حیوانات شده است. نهاده شدن در معرض میزان زیادی فرمالدئید می تواند باعث بروز سرطان در انسان ها گردد.

3- مسمومیت کبدی

در اینجا صحبت ما در خصوص قند اسپارتام است که برای شیرین کردن نوشابه های رژیمی استفاده می گردد و به کبد آسیب جدی وارد می نماید. مطالعات اجرا شده نشان می دهد که اسپارتام یک ماده شیمیایی است که عملکرد کبد را تغییر می دهد و در نتیجه کبد از خود سم فراوری می نماید.

مسمومیت کبدی اغلب در اثر مصرف بعضی از دارو ها ایجاد می گردد. در واقع اسپارتام آنقدر برای بدن مضر است که همچون دارو ها به کبد آسیب می رساند.

4- سیروز کبدی

نوشابه با دارا بودن مواد نگهدارنده ای بنام سدیم بنزوات می تواند باعث بروز سیروز کبدی گردد که سیروز کبدی در صورت عدم درمان منجر به ایجاد زخم و نارسایی کبدی خواهد شد. بر اساس مطالعات اجرا شده، سدیک بنزوات به سلول های کبد و ساید اندام های حیاتی بدن آسیب وارد می نماید.

در یک آزمایش، تاثیر بنزوات سدیم بر روی مخمر زنده مورد آنالیز نهاده شد. نتایج نشان داد که بنزوات سدیم با غیرفعال کردن DNA در میتوکندری عملکرد سلول را مختل نموده و با بسیاری از بیماری هایی که عصب را تخریب می نمایند مانند پارکینسون مرتبط است.

منبع: همگردی
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1891

به "عوارض جدی نوشابه برای سلامت کبد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عوارض جدی نوشابه برای سلامت کبد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید