روز جهانی آشپزی ، تاریخچه آشپزی در جهان با آتشاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

به گزارش مجله دور زمین، 25 سپتامبر هر سال روز جهانی آشپزی است؛ بدون شک یکی از مهم ترین هنرهای بشر در طول تاریخ که رابطه تنگاتنگی با حیات نوع انسان، تکامل فرهنگ و توسعه تمدن و بقای روابط انسانی دارد درست کردن غذا با آشپز است. آنقدر مهم که در روزهای جهانی ثبت شده یک جایگاه مهم برای خودش دارد. در طول تاریخ بشر ترفندهای مختلف آشپزی آمدند و رفتند و تعداد زیادی از سبک های آشپزی و پخت غذا هم سینه به سینه از نسلی به نسل دیگر منتقل شدند. از آشپزی ایرانی و ترکیه و خاورمیانه گرفته تا آشپزی اروپایی و آمریکایی، حالا دیگر تقریبا تمام ملت ها و فرهنگ ها ترفندهای آشپزی و دستورهای تهیه غذای خوشمزه مخصوص خودشان را دارند و در این زمینه بدون شک خودشان را سرآمد و صاحب سبک می دانند. بد نیست به مناسبت روز جهانی آشپزی یک تاریخچه مجذوب کننده در مورد آشپزی در جهان و تاریخچه آتش از ابتدا تا به امروز را از سرویس آشپزی در مجله خبرنگاران بخوانید.

روز جهانی آشپزی ، تاریخچه آشپزی در جهان با آتشاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

تاریخچه آتش و تاریخچه آشپزی در دنیا با اختراع آتش

در بخش اعظم تاریخ بشر، آتش تنها روش طبخ غذا بوده است. طبق گفته مردم شناس، ریچارد وارنگام، نویسنده کتاب آتش گرفتن؛ چگونه آشپزی ما را انسان کرد مردم تقریباً دو میلیون سال پیش آشپزی را با این روش آغاز کردند، احتمالاً در اوایل، با ریختن تکه خام مواد غذایی در شعله های آتش و تماشای صدای جیز جیز آن.

شاید سرآشپزهای مشهور با این حقیقت مخالف باشند اما مسئله اینجاست که طبق استدلال ریچارد وارنگام، این یک گام بزرگ تکاملی برای بشر بود. حالا انسان ها نه تنها شام های خوشمزه تر داشتند بلکه تغذیه اضافی و انرژی مازاد لازم برای تکامل مغز بشر و باهوش تر شدن انسان هم برای ما فراهم کرد. (می بینید چه چیزی ما را تبدیل به انسان پیشرو کرده است؟ پخت و پز و آشپزی، طبق آنچه این کتاب می گوید).

فرایند تکامل آتش و آشپزی در دوران پارینه سنگی

برای بررسی تاریخچه آشپزی در دنیا لازم است که آشپزی دوران پارینه سنگی را هم مرور کنیم. در دوران پارینه سنگی، 200000 تا 40،000 سال پیش، ما در حال ساختن آتشدان های بدوی به شکل مشتی سنگ در یک دایره بودیم، همان چیزی که امروزه به بچه ها آموزش داده می شود در اردو بسازند، و برای هزاره های بعدی چنین منقل هایی در مکان های مختلف، نقاط کانونی خانه های بشر بودند. این نقاط کانونی بعدها در خانه های اروپایی و آمریکایی تبدیل به شومینه شدند.

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

تا حدود 150 سال پیش، هنگامی که انرژی گاز به طور متداول مورد استفاده قرار گرفت، هر خانوار دارای یک شومینه بود و هر صاحبخانه در حفظ آتش آشپزخانه اش وسواس داشت. در روزگار قبل از اختراع کبریت، اگر آتش خانه را دائماً روشن نگه نمی داشتید، احتمالا نمی توانستید دوباره آن را آغاز کنید. در دوران منع رفت و آمد و قرنطینه قرون وسطایی، از کاور آتش، درب فلزی بزرگی بود که برای پوشاندن عناصر آتش در شب و روشن نگه داشتن آن ها، تا صبح استفاده می شد.

آغاز آتش روشن کردن هرگز یک ترفند آسان نبوده است. هیچکس نمی داند اجداد ماقبل تاریخ ما چگونه این مسئله مهم را مدیریت می کردند. آن ها ممکن است شاخه های در حال سوختن از آتش سوزی را برای روشن کردن آتش اجاق خود ربوده و یا با اصابت دو سنگ به یکدیگر، جرقه ایجاد کرده باشند. بعضی هم حدس می زنند که ما ممکن است به از طریق یک ابزار شکننده سنگ یا همان سنگ شکن به آتش رسیده باشیم.

بیشتر بخوانید: معرفی مشهورترین ساندویچ های دنیا در روز دنیای ساندویچ؛ ساندویچ چگونه اختراع شد؟

از مرد یخی تا تام هنکس؛ درست کردن آتش با سنگ چخماق و چوب

اوتزی، مردی یخی 5000 ساله ای که در سال 1991 از طریق کوهنوردان در کوه های آلپ ایتالیا کشف شد، با احتیاط آتش خود را همراه خود حمل می کرده، به شکل عنبرهایی که در برگ های افرا پیچیده شده و در یک جعبه درخت توس نگهداری شده بودند. وی همچنین به یک کیت آتش سوزی مجهز بوده که متشکل از سنگ چخماق و قارچ های گیراننده آتش بود.

به نظر می رسد که روش نوسنگی برای آتش سنگ زنی ساباندن دو تکه مثل چوب یا سنگ به هم بوده تا زمانی که جرقه زده و آتش روشن شود. صحنه ای شبیه فیلم مشهور دور افتاده که در آن تام هنکس در نقش رابینسون کروزوئه، تلاش می کرد دو چوب را به هم بمالد و آتش روشن کند و پیروز هم شد.

گرچه تخمین زده می شود که سه میلیارد نفر در سراسر دنیا وعده های غذایی خود را روی آتش می پزند، اما نزدیک ترین تجربه آمریکایی ها برای آغاز آشپزی با آتش در حیاط خانه است. حدود 60 درصد از کباب پزهایی که این روزها فروخته می شوند از انرژی گاز استفاده می کنند و بنابراین به هیچ وجه افراد مهارت آتش روشن کردن به صورت طبیعی ندارند.

بقیه هم گریل های ذغالی هستند، که معمولاً با تکه های ذغال و آتش کبریت مشتعل می شوند. از آتش کباب پز و گریل حالا برای پخت انواع همبرگر، هات داگ، مرغ، استیک و دنده و بلال و … استفاده می شود. الهام از بریکت یا قالب زغال چوب از سفرهای اردوگاهی در اوایل قرن بیستم باب شد که از طریق هنری فورد، صنعتگر مشهور آن زمان مورد حمایت بود.

هر ساله از سال 1915 تا 1924، هنری فورد، همراه با توماس ادیسون، هاروی فایرستون، بزرگنشین لاستیک و جان باروز، طبیعت شناس با یک کاروان شش نفره به جاده می زدند و با خود راننده، یک آشپز، یک کامیون آشپزخانه یخچال دار، یک میز تاشو کمپ 20 نفره، چادرهای غذاخوری و خواب و اجاق گاز بنزینی می بردند. این گروه به خودشان لقب Vagabonds داده بودند.

تاریخچه آشپزی در دنیا؛ اگر آتش نبود آشپزی هم نبود

این ها را گفتیم که به اینجا برسیم: اگر آتش نبود، آشپزی هم نبود. آثار خاکستر یافت شده در غار Wonderwerk در آفریقای جنوبی نشان می دهد که هومینین ها حداقل 1 میلیون سال پیش یعنی زمان جد مستقیم ما Homo erectus، آتش روشن می کردند. قطعات استخوان سوخته نیز در این سایت باستان شناسی یافت شده که نشان می دهد همو ارکتوس ها گوشت را هم می پختند. با این حال، قدیمی ترین بقایای آتشدان های واقعی فقط 400000 سال قدمت دارند.

بد نیست بدانید نئاندرتال ها که از حدود 250،000 سال پیش از Homo erectus تکامل یافتند، قطعاً برای آشپزی از آتش استفاده می کردند. زیرا در بسیاری از مکان های زندگی نئاندرتال ها آتشدان پیدا شده است که بعضی از آن ها دارای استخوان سوخته هستند. همچنین از تجزیه و تحلیل پلاک های دندانی آنها می دانیم که نئاندرتال ها غذاهای مختلف خود را با گیاهان معطر ادویه می زدند. اما این را نمی دانیم که آیا آنها همیشه غذای خود را می پخته اند یا نه.

در فرایند تکامل کم کم فک انسان ضعیف شد

در پی تکامل فرایند تاریخچه آشپزی و تاریخچه آتش در دنیا، نسل بشر امروزی احتمالاً مجبور است نسبت به اجداد خود حتی بیشتر غذا بخورد. مغز ما بیش از دو برابر بزرگتر شده است و روده و معده بسیار کوچک تر از آن است که بتواند مواد غذایی خام را برای مدت طولانی هضم کند.

دندان ها و فک های کوچک ما نیز داستان مشابهی را روایت می کنند. آنها برای خرد کردن مقادیر زیادی مواد غذایی خام سخت بسیار کوچک هستند. در مقایسه با هومینین های قبلی مانند Homo habilis، انسان های امروزی، نئاندرتال ها و Homo erectus همگی دندان های کوچکی نسبت به اندازه بدن دارند. از نظر Wrangham، این ویژگیهای ریخت شناسی به معنای سازگاری با پخت و پز است که در حدود 1.9 میلیون سال پیش به وجود آمده است.

آشپزی مسلما زندگی نیاکان ما را به سمت بهتر تغییر داد. گرما باعث نرم شدن غذا می شود، بنابراین برای جویدن زمان کمتری لازم است. همچنین خوردن غذای گرم و پخته کالری بیشتری آزاد می کند. موش هایی که با غذای پخته شده تغذیه می شوند، انرژی بیشتری نسبت به کالری خام معادل آن دریافت می کنند. غذای گرم ایمن تر هم هست.

گوشت خام مقادیر زیادی عوامل بیماری زا دارد. تفت دادن آن روی ذغال داغ میکروب هایی را که باعث مسمومیت غذایی می شوند از بین می برد. یکی دیگر از مزایای پخت و پز این است که باعث می شود غذاهای غیر قابل خوردن مانند قارچ دنبلان و انواع سیب زمینی قابل خوردن شوند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره جشن باستانی آذرگان و آداب و رسوم آن

پختن غذا باعث شد همه غذاها قابل خوردن باشند

پخت و پز و آشپزی نیاز به مهارت های شناختی دارد که فراتر از کنترل آتش است، مانند صبر، حافظه و درک فرایند تحول پخت و پز غذاها. آزمایش های اخیر روی شامپانزه ها نشان داده است که آنها بسیاری از مهارت ای شناختی و رفتاری مورد نیاز برای پخت و پز را دارند و بنابراین احتمالاً انسان های هومو ارکتوس نیز چنین رفتاری داشته اند.

از زمانی که آشپزی اختراع شد، به یکی از متنوع ترین و مبتکرترین عناصر فرهنگ بشری تبدیل شده است. ما هزاران نوع مختلف حیوانی، گیاهی، قارچی و جلبکی را با استفاده از مجموعه ای خیره کننده از تکنیک ها می پزیم. ما ساعت های بسیاری را صرف برنامه ریزی و تهیه غذا می کنیم تا اینکه واقعاً آن را بخوریم و گاهی هم به تماشای برنامه های آشپزی در مورد غذاهای مورد علاقه مان و سبک های آشپزی نو می نشینیم. خلاصه کلام اینکه ما آشپزی می کنیم، پس هستیم.

غذا معمولاً هنگام پخت طعم مطبوع تری دارد. ما نمی دانیم که نیاکان ما از این تفاوت هم استقبال می کردند یا خیر، اما مطالعات اجرا شده بر روی میمون ها نشان می دهد که آن ها غذای خود را به صورت پخته ترجیح می دهند و بیشتر اوقات سیب زمینی، هویج و سیب زمینی شیرین پخته را به غذای خام ترجیح می دهند.

آشپزی و پختن گوشت به نفع بشر بود

در پی تکامل تاریخچه آشپزی در دنیا و فراگیر شدن استفاده از آتش، پخت و پز باعث شد گوشت به دلیل ذوب شدن چربی قسمت بیشتر کالری خود را از دست بدهد، اما هضم آن نیز آسان تر شده و احتمال مسمومیت غذایی کمتری ایجاد می شود که احتمالاً این موضوع را جبران می کند.

هضم گوشت خام سخت است و تقریباً یک سوم انرژی را که تازه مصرف کرده اید را بابت جویدن و هضم گوشت خام مصرف خواهید کرد. بد نیست بدانید در آزمایشی روی مار پیتون مشخص شد پخت گوشت 13 درصد هزینه فرایند و انرژی هضم را کاهش می دهد. از سوی دیگر موش هایی که با رژیم 100٪ گوشتی اما با گوشت خام تغذیه می شوند، وزن کم می کنند، اما اگر گوشت پخته شود، آن را با سرعت کمتری وزن از دست می دهند.

بیشتر بخوانید:

منبع: /

نوشته های مرتبط

نکاتی که باید در تمیز کردن سرویس بهداشتی منزل خود جدی بگیرید

امشب سحری ماه رمضان را از دست ندهید

انواع گیاهان آپارتمانی مناسب برای فضای داخلی خانه

10 ترفند حرفه ای برای خرد کردن پیاز بدون اشک ریختن

منبع: افق کوروش
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 2039

به "روز جهانی آشپزی ، تاریخچه آشپزی در جهان با آتشاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روز جهانی آشپزی ، تاریخچه آشپزی در جهان با آتشاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید