انتقال پایتخت اندونزی به زیستگاه اورانگوتان ها

به گزارش مجله دور زمین، جاکارتا در رقابت برای انتخاب بدترین پایتخت جهان، یکی از گزینه های همیشگی است. این شهر 10میلیون نفری ترافیک های افسانه ای دارد، یکی از آلوده ترین شهرهای جهانست، فضاهای سبز و فرهنگی بسیار کمی دارد و حتی پیاده روی در آن هم خطرناک است. به همه اینها، غرق شدن شهر در آب دریا را هم باید افزود.

انتقال پایتخت اندونزی به زیستگاه اورانگوتان ها

برای دیدن زیباترین جزیره اندونزی با تور بالی همراه شوید.

در چنین شرایطی، راهی برای نجات این شهر به عنوان پایتخت سریلانکا باقی نمی ماند و به همین خاطر است که دولت تصمیمی انقلابی در این باره گرفته است؛ یعنی خلق یک پایتخت جدید.

به گزارش نیویورک تایمز، ویدودو جوکو، رئیس جمهور اندونزی دوشنبه گفت که انتها پایتختی از جاکارتا گرفته خواهد شد و یک شهر جدید به عنوان پایتخت ساخته خواهد شد.

براساس این طرح، وزارتخانه ها و نهادهای دولتی از جزیره جاوا به بورنئو که یک جزیره خلوت تر است، منتقل خواهد شد. این جزیره به خاطر جنگل های انبوه و اورانگوتان های در معرض خطرش مشهور است.

جوکو گفت که پایتخت جدید در 40هزار هکتار زمین متعلق به دولت در استان کالیمانتان در نزدیکی شهر ساحلی بالیکاپان ساخته خواهد شد.

جوکو اعلام نموده است هزینه ساخت این پایتخت جدید 33میلیارد دلار خواهد بود که دولت تنها 19درصد آن را تامین خواهد نمود و بقیه به وسیله سرمایه گذاری بخش خصوصی تامین خواهد شد. او گفته است که یک دلیل انتقال پایتخت، بهبود شرایط در جاکارتا و جزیره جاواست. جاوا خانه بیش از 60درصد جمعیت اندونزی است و بیش از نیمی از فعالیت های مالی اندونزی در آن صورت می گیرد. کالیمانتان 4 برابر جاوا مساحت دارد.

جوکو که پیش از این فرماندار جاکارتا بود، سال جاری برای دومین بار به عنوان رئیس جمهور اندونزی انتخاب شد. او در شعارهای انتخاباتی اش وعده داده بود که زیرساخت های اندونزی را توسعه دهد.

او گفته است دلیل انتخاب کالیمانتان این است که برخلاف جزایری مانند جاوا، سولاوسی، بالی و لامبوک در 20 ماه گذشته شاهد فجایع طبیعی مانند سونامی، زمین لرزه های بزرگ و فوران آتشفشان نبوده است. او همچنین گفته است که این نقطه نزدیک مرکز جغرافیایی کشور است و همین حالا هم از بعضی زیرساخت ها برخوردار است.

احداث یک پایتخت جدید نیازمند ساختن کاخ ریاست جمهوری، ساختمان وزارتخانه ها، مسکن کافی برای کارمندان دولت و همینطور بزرگراه ها و خیابان های بزرگ جدید است. پیش بینی شده است که کار ساخت وساز در سال2021 آغاز گردد. هدف این است که کار ساخت این شهر جدید در سال2024، یعنی سال آخر ریاست جمهوری جوکو به سرانجام برسد.

جاکارتا در قرن چهارم در شمال غرب جزیره جاوا ساخته شد و قرن ها پایتخت سلاطین و شاهان بود. بعد از مستعمره شدن اندونزی به دست هلندی ها، این شهر در سال 1600پایتخت هند شرقی هلند شد و در ادامه بندری بزرگ شد که همواره گرفتار مالاریا بود. روی هم رفته، جاکارتا به همراه شهرهای بکاسی، تانگرانگ و بوگور، یک ابرشهر 30میلیون نفری را تشکیل می دهد.

در ساحل شمالی، شهر در حال غرق شدن در دریاست و آب سالانه 25سانتی متر پیشروی می نماید. دیوارهایی که برای جلوگیری از بالاآمدن آب تعبیه شده اند عملا کارآیی ندارند و انتظار این است که در دهه های آینده، بخش های وسیعی از شهر کاملا در دریای جاوا غرق گردد.

در سال های اخیر برای مقابله با ترافیک فلج نماینده جاکارتا، مترو توسعه داده شده و مقررات رفت وآمد ازجمله طرح تردد خودروها براساس پلاکشان (زوج و فرد) در بخش هایی از شهر وضع شده است. با این حال این اقدامات، اثربخش نبوده است.

علاوه بر ترافیک فلج نماینده، آلودگی جاکارتا هم به شدت در حال بدتر شدن است و اخیرا این شهر حتی شرایط بدتری از پکن و دهلی نو را ثبت نموده است.

به گزارش گاردین، خبر انتقال پایتخت به کالیمانتان باعث نگرانی فعالان محیط زیست شده است. نه تنها جنگل های بارانی در این منطقه همین حالا هم در حال تخریب هستند که کالیمانتان یکی از معدود نقاط باقیمانده دنیاست که اورانگوتان ها به صورت طبیعی در آن زندگی می نمایند. دولت در واکنش به این نگرانی ها اعلام نموده است که حفظ محیط زیست یکی از اولویت های اصلی در انتقال پایتخت است.

رئیس جمهور اندونزی همچنین وعده داده است که بعد از انتقال پایتخت، جاکارتا را به حال خود رها نخواهد نمود و به این شهر به عنوان پایتخت تجاری اندونزی رسیدگی خواهد شد.

جزیره بورنئو بین 3کشور بروئنی، اندونزی و مالزی تقسیم شده است و انتقال پایتخت اندونزی به این جزیره به گفته مقامات مالزی، می تواند باعث رونق مالی شرق این کشور گردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 356

به "انتقال پایتخت اندونزی به زیستگاه اورانگوتان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال پایتخت اندونزی به زیستگاه اورانگوتان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید