160 هزار کشته و دریدن شکم 3هزار نفر سوغات آمریکا برای ویتنام

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران: آمریکائی ها تا اواسط 1963، 160 هزار نفر از مردم ویتنام را کشته، 700 هزار نفر را شکنجه، 400 هزار نفر را زندانی، 31 هزار نفر را هتک ناموس و 3 هزار نفر را شکم دریدند.

160 هزار کشته و دریدن شکم 3هزار نفر سوغات آمریکا برای ویتنام

با ما همراه باشید تا با بهترین تور ویتنام سفر کنید.

گروه سیاسی خبرنگاران- چهره واقعی امپراتوری آمریکا، اعمال جنایت بار خود را به بهترین وجه در ویتنام برای مردم جهان آشکار ساخت. مواد شیمیایی خطرناک و گازهای مسموم نماینده، سلاحهای بیولوژیکی، بمب های فسفر و ناپالم، شکم دریدن، عضو بریدن، تجاوز جنسی، اردوگاههای کار اجباری، انواع شکنجه های کوتاه مدت و دراز مدت و...، همگی توسط نیروهای نظامی و پلیس سیاسی این کشور در ویتنام به وقوع پیوست.

بیمارستان ها، آسایشگاه ها، درمانگاه ها، مدارس و دهکده ها، همه به وضع کاملا اسفناکی توسط بمب های آمریکایی سوخته و ویران شده بود.

به رغم همه این جنایات، هر روز در سراسر جهان، به ویژه میان مردم ویتنام -مردمی که 25 سال، علیه سه دولت مقتدر صنعتی (فرانسه، ژاپن و ایالات متحده) جنگیدند- مقاومت و مبارزه، مقابل این دیکتاتوری بین المللی بیشتر شده است.

خشونت بار تر از استعمار فرانسه و ژاپن در ویتنام

ژنرال هارکینز رئیس دائره عملیات ارتش آمریکا در ویتنام می گوید: در سال 1962 فقط در حدود 40 هزار نفر از ویتنامی ها طی جنگ ها کشته شده اند. اما در 1963، آمار منتشر شده تا 100 هزار نفر افزایش یافته بود. در اواسط 1962، تعداد آوارگانی که در سکونت گاه های عمومی جا داده شده بودند، پنج میلیون نفر ذکر شده که در این میان فقط 45 هزار نفر، دانش آموز بودند.

تعداد مردمی که در جزیره پائولو کاندر، در 1963 زندانی بودند بالغ بر 300 هزار نفر می شده است. طبق تخمین رهبر بودائیان عضو جبهه آزادی بخش ملی، تا اواسط 1963، 160 هزار نفر کشته، 700 هزار نفر شکنجه، 400 هزار نفر زندانی، 31 هزار نفر هتک ناموس شده، 3 هزار نفر را شکم دریده، 4 هزار نفر را سوزانده و یک هزار نفر را از استخوان گیج گاه شکسته بودند. علاوه بر آن 46 روستا از طریق سلاحهای شیمیایی مورد حمله واقع شده و در اواسط 1962 تقریبا نیمی از روستانشینان ویتنام جنوبی در سکونت گاه های عمومی نگهداری شده بودند که این رقم در سال بعد، به هفت میلیون نفر رسید.

60% از تلفاتی که از طریق سخنگویان نظامی آمریکا اعلام می شد، به هیچ وجه با عملیات جنگی سر و کار نداشت. فجایع گوناگون این دوره از تاریخ ویتنام، آن را از همه دورانهای حاکمیت استعماری فرانسویان و ژاپنی ها خشونت بار تر ساخت.

جنگهای شیمیائی و بیولوژیک علیه ویتنام

اتحادیه دانشمندان آمریکا اطلاعی های درباره جنگهای شیمیائی برای وزارت دفاع فرستاد و گفت: ایالات متحده، ویتنام را به صورت میدان آزمایش سلا حهای شیمیایی و بیولوژیک خویش تبدیل نموده است. به اعتراف خود ارتش، داروهای استفاده شده، نابودی درختان میوه، سبزی کاری ها، گله ها و حیوانات اهلی را به همراه داشته است. لیست داروهای به کار رفته شامل ارسینک سفید، ارسینتهای سدیم و کلسیم، ارسناتهای سرب و منگنز، DNC، DNP که توسط پوست جذب شده و فراوری تاولهای دردناکی می نماید، می گردد.

طبق گزارش کنگره جهانی زنان، تاثیر سلاحهای سمی که در 46 روستا به کار رفته بود، بر حدود 20 هزار نفر که غالبا زن، کودک و پیر بودند، ابتلا به سوختگی، کوری، و اسهال خونی بیان شد. استفاده از گلوله های آتش زا که پس از انفجار، فسفر ملتهبی ایجاد می نمایند، صحنه بچه ها نیمه جانی را پدید آورد که سراسر بدن آن ها سوخته شده بود.

شریک جرم جنایات 300 هزار مامور مخفی در ویتنام

ساخت دهکده های دولتی یا سکونت گاه های عمومی با هدف دست نیافتن چریکهای ویتنامی به غذا، مخفی گاه، کسب اطلاعات و نیروی تازه و هم چنین جداسازی از دهقانان صورت گرفت. حدود 58% از کل جمعیت ویتنام در 12 هزار کمپ نگهداری شدند که هر یک از طریق حصارهای خیزران و سیم خاردار، سگهای محافظ و برجکهای مسلح محصور شده بود.

ایالات متحده شریک جرم حمله نیروهای دولتی ویتنام به دهقانان بی دفاع، دریدن شکم زنان آبستن و بیرون آوردن جنین هایشان برای عبرت سایرین و شریک جرم جنایات بی شمار 300 هزار مامور مخفی است. طبق گزارشی که تسلیم کمیسیون بین المللی نظارت بر امور ویتنام شده بود، 685 نفر از مردم بوسیله سلاح گرم یا شکنجه ناقص العضو شده بودند. در لیست تاریک جنایات آمریکا در ویتنام، آلوده ساختن زمینهای زیرکشت، نابود کردن منابع اصلی تغذیه مردم و آتش زدن خانه ها و انبارهای آنان را نیز باید اضافه کرد.

فاجعه مای لای

ثروتمد ترین و به اصطلاح ابرقدرت اول جهان، نزدیک به 10 سال کوشش می کرد جنبشی انقلابی در کشوری کوچک را شکست دهد و مانع اتحاد ویتنام شمالی و جنوبی گردد. پس از عقب نشینی فرانسه از ویتنام، طبق صلحنامه جنبش ویتمین میان انقلابیون شمال و جنوب، قرار شد ویتنام شمالی و جنوبی پس از دو سال یکی شوند و مردم دولت منتخب خود را برگزینند.

در سال 1964، رئیس جمهور جدید، لیندون جانسون با ادعای دروغ شلیک ویتنامی ها به سمت یک ناو آمریکایی - که در واقع برای سیا جاسوسی می کرد و هیچ شلیکی هم صورت نگرفته بود- بمباران ویتنام شمالی و روستاهای جنوب آن را شروع کرد. در این بمباران، گاه از بمب های ناپالم استفاده می شد که بدن انسان را به صورت بسیار وحشتناک می سوزاند.

یک نمونه هولناک از جنایات نیم میلیون سرباز آمریکایی در ویتنام، دهکده مایلای است. سربازان همه روستاییان را - از جمله مردم پیر و زنانی که بچه در آغوش داشتند- به درون گودالی جمع کردند و سپس همگی را به گلوله بستند. 450 تا 500 نفر، در قبرهای دسته جمعی دفن شدند. یکی از افسران مسئول این اقدام به حبس ابد محکوم شد؛ آن هم پس از کوشش ارتش برای مخفی نگه داشتن حادثه مای لای و درز کردن اخبارش به بیرون. با این همه، آن افسر فقط سه سال بازداشت خانگی را تجربه کرد.

یک افسر ارتش در اعترافات خود می گوید تراژدی های بسیاری شبیه مایلای رخ داد و مخفی ماند. به بهانه ممانعت از شکل گیری پایگاههای چریکهای ویت کنگ - مبارزان ویتنامی- لائوس، کشور همسایه ویتنام نیز بمباران شد که از مردم آمریکا پنهان نگاه داشته شد؛ هرچند اقدام مشابه در کشور همسایه دیگر، کامبوج، به گوش عموم رسید و غوغای اعتراضات در درون ایالات متحده علیه جنون توسعه طلبی آمریکایی به راه افتاد.

منبع: تسنیم
انتشار: 26 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 399

به "160 هزار کشته و دریدن شکم 3هزار نفر سوغات آمریکا برای ویتنام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "160 هزار کشته و دریدن شکم 3هزار نفر سوغات آمریکا برای ویتنام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید