پیروزی نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان

به گزارش مجله دور زمین، بر اساس نتایج دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گرجستان سالومه زورابیشویلی، سفیر سابق فرانسه در تفلیس که از حمایت حزب حاکم رویای گرجستان برخوردار است ، با اختلاف آرای بسیار زیاد رقیب خود را که تحت حمایت جناح های حامی غرب قرار گرفته است، شکست داده است.

پیروزی نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان

به گزارش مجله دور زمین به نقل از خبرگزاری رویترز، کمیسیون مرکزی انتخابات گرجستان گفت با شمارش صد درصد آرا حاکی از آن است که زورابیشویلی، دیپلمات سابق فرانسه و وزیر خارجه این کشور طی سال های 2004 تا 2005 توانسته 59.52 درصد آرا را به خود اختصاص داده و رقیبش گریگول واشادزه ، نامزد اتحاد نیروهای مخالف دولت که از سال 2008 تا 2012 وزیر خارجه گرجستان بود، 40.48 درصد آرا را کسب نموده است.

دور دوم انتخابات گرجستان تحت تدابیر شدید امنیتی و با حضور ناظران بین المللی انجام شد تا مانع از هرگونه دست بردن حزب حاکم در آرا به نفع زورابیشویلی گردد.

با این حال اپوزیسیون از حمله به فعالیت های کمپین های انتخاباتی اش و برخی بی نظمی ها در زمان رای گیری و اعمال فشار بر رای دهندگان و دستکاری در لیست های رای دهندگان شکایت نموده است.

این آخرین انتخابات ریاست جمهوری با رأی گیری مستقیم در این جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی پیش از گذار به نظام پارلمانی بود.

هر چند سمت رئیس جمهور پس از این تغییرات در قانون اساسی عمدتا به سمتی نمادین تبدیل شد ، اما این انتخابات آزمونی برای حزب حاکم بود. این انتخابات در واقع محکی بود برای رویارویی آتی در انتخابات پارلمانی 2020 بین حزب رویای گرجستان که از سال 2012 کنترل کشور را در دست دارد و جنبش ملی متحد که توسط میخاییل ساکاشوویلی، رئیس جمهور سابق تأسیس شد. در دور اول انتخابات که 28 اکتبر برگزار گردید، سالومه زورابیشویلی نتوانست بیش از 50 درصد آرا را به دست آورد.

حزب رویای گرجستان توسط بیدزینا ایوانیشویلی، بانکدار میلیاردر و ثروتمندترین فرد این کشور تاسیس شد منتقدان می گویند که وی در واقع در پشت صحنه اداره کشور را در دست دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 179

به "پیروزی نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیروزی نامزد حزب حاکم در انتخابات ریاست جمهوری گرجستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید