واکنش وزارت خارجه آمریکا به رای دادگاه لاهه به نفع ایران

به گزارش مجله دور زمین، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا نسبت به رای دیوان بین المللی دادگستری به نفع ایران ابراز تاسف کرد و گفت که این تنها یک رای اولیه است.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به رای دادگاه لاهه به نفع ایران

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ند پرایس سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا به رای روز چهارشنبه دیوان بین المللی دادگستری که اظهار داشت این دادگاه صلاحیت رسیدگی به شکایت ایران علیه ایالات متحده بر اساس پفراینده مودت را دارد، واکنش نشان داد.

پرایس گفت: ما مایوس شدیم از اینکه دادگاه استدلال های قانونی و صحیح ما را مبنی بر اینکه شکایت ایران خارج از صلاحیت این دادگاه است نپذیرفت.

وی در ادامه از اینکه ایران رای دادگاه لاهه را یک پیروزی دانسته انتقاد کرد و مدعی شد که دادگاه تنها یک رای اولیه صادر کرده و درخصوص صلاحیت (خود در شکایت ایران) حکمی نداده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا همچنین مدعی شد که کشورش در مرحله بعدی دادگاه شرحاتی درباره معتبر نبودن ادعای ایران ارائه خواهد کرد.

ند پرایس با تکرار ادعاهای نخ نما و واهی واشنگتن گفت: ما همچنان نسبت به خطراتی که فعالیت های مخرب ایران دارد، هوشیار هستیم و به همین دلیل است که در حال به کارگیری دیپلماسی مهم در لحظه کنونی هستیم.

به گزارش ایسنا، دیوان بین المللی دادگستری در جلسه روز چهارشنبه خود اظهار داشت که این دادگاه صلاحیت رسیدگی به پفراینده شکایت ایران علیه ایالات متحده بر اساس قانون مودت را دارد.

دادگاه لاهه تاکید کرد: تحریم های آمریکا علیه ایران، تعهدات واشنگتن بر اساس توافقنامه مودت مربوط به سال 1955 میان دو کشور را نقض می کند.

ایران در واکنش به اقدام دولت آمریکا در اعمال تحریم های غیر قانونی یک جانبه علیه ایران، شکایتی را در 25 تیر ماه سال 1397 با استناد به نقض مفاد عهدنامه 1955 مودت، روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی میان دو کشور نزد دیوان بین المللی دادگستری مطرح و ثبت کرد.

ایران همزمان با ثبت این شکایت از دیوان بین المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر این تصمیم دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم های یک جانبه که نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه 1955 به شمار می آیند، با صدور قرار موقت خطاب به آمریکا، این دولت را ملزم به توقف اجرای تصمیم غیرقانونی خود تا زمان صدور رای نهایی کند.

محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان پس از صدور این در توییتی نوشت: دیوان بین المللی دادگستری تمامی اعتراض های اولیه ایالات متحده در پفراینده مطرح شده توسط ایران علیه تحریم های نامشروع آمریکا را رد کرد. این یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران در پی صدور دستور 3 اکتبر 2018 است.

وی ادامه داد: ایران همواره به طور کامل به قوانین بین المللی احترام گذاشته است. زمان آن رسیده که ایالات متحده به وظایف بین المللی اش عمل کند.

همچنین سخنگوی وزارت امورخارجه ایران رای دادگاه لاهه را نشانه حقانیت خواسته های ایران در این مرحله از دادرسی دانست و گفت: با صدور این رأی دومین موفقیت حقوقی در فرایند رسیدگی به این پفراینده حاصل شد که موضوع آن مربوط به اعمال مجدد و تشدید تحریم های غیر انسانی ایالات متحده علیه کشورمان از تاریخ 8 مه 2018 است.

سعید خطیب زاده شرح داد: قبلا در 3 اکتبر 2018 (11 مهر 1397) دیوان با صدور دستور موقت به نفع کشورمان آمریکا را ملزم نمود هرگونه موانع ناشی از تحریم های وضع شده علیه ایران در حوزه دارو و اقلام پزشکی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی، و قطعات و خدمات مربوط به ایمنی هواپیمایی کشوری را مرتفع نماید اما آمریکایی ها در راستای سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی علیه دولت و ملت ایران تا به امروز از تبعیت از دستور دیوان خودداری ورزیده اند.

وی افزود: هرچند رأیی که امروز صادر شد مربوط به مرحله صلاحیتی است، اما خود نشان از حقانیت خواسته ها جمهوری اسلامی ایران در این مرحله از دادرسی دارد و با این موفقیت پفراینده وارد مرحله رسیدگی نهایی یا همان ماهیت پفراینده خواهد شد.

خطیب زاده همچنین تاکید کرد: استفاده از ساز و کارهای حقوقی بین المللی بخشی از رویکرد دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه در استیفای حقوق ملت شریف ایران در عرصه بین المللی است که همواره در دستور کار این وزارتخانه قرار داشته است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1630

به "واکنش وزارت خارجه آمریکا به رای دادگاه لاهه به نفع ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش وزارت خارجه آمریکا به رای دادگاه لاهه به نفع ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید