واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1

به گزارش مجله دور زمین، وزارت امور خارجه انگلیس در بیانیه ای که به آزادی ابرنفتکش گریس 1 توسط دولت جبل الطارق واکنش نشان داده، مدعی شد که دولت جبل الطارق از ایران ضمانت گرفته که این کشتی به سوی سوریه حرکت نکند.

واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش مجله دور زمین، وزارت امور خارجه انگیس روز پنجشنبه در بیانیه ای نوشت: انگلیس نتیجه اقدامات و فرایندهای قانونی مقامات جبل الطارق که برای جلوگیری از رسیدن محموله این کشتی به سوریه در راستای تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه اتخاذ نموده را در نظر دارد.

در ادامه بیانیه آمده است: ما در نظر داریم که دولت جبل الطارق از ایران ضمانت گرفته که کشتی گریس 1 به سوی سوریه حرکت نکند. ایران باید به ضمانتی که داده پایبند بماند. ما یه گوشه نمی ایستیم و نمی گذاریم که ایران یا هرکشور دیگری تحریم های حیاتی اتحادیه اروپا علیه کشوری که از سلاح های شیمیایی عیله مردم خودش استفاده نموده را دور بزند.

وزارت خارجه انگلیس در آخر نوشت: هیچگونه قیاس یا شباهتی میان حملات و توقیف غیرقانونی و غیرقابل قبول کشتی های تجاری در تنگه هرمز توسط ایران و اجرای تحریم های اتحادیه اروپا علیه سوریه توسط دولت جبل الطارق وجود ندارد. به آزادی کشتیرانی و تجارت دریایی باید احترام گذاشته گردد و قوانین بین المللی بایست حفظ گردند.

به گزارش مجله دور زمین، غروب پنجشنبه (24 مرداد) به وقت ایران، قاضی دیوان عالی جبل الطارق روز پنجشنبه با بیان اینکه درخواست آمریکا برای توقیف کشتی به دست دادگاه نرسیده، گفت: مجوز آزادی کشتی گریس 1 را صادر نموده است.همچنین خبرگزاری هند اعلام نمود که تمامی 24 خدمه هندی کشتی گریس 1 آزاد شده اند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان پس از خبر آزادی نفتکش گریس 1، در توئیتر نوشت: آمریکا که در تحقق اهدافش به وسیله تروریسم مالی از جمله با محروم کردن بیماران سرطانی از دارو، شکست خورده است، از نظام قضایی سوء استفاده نموده تا به اموال ما در آب های آزاد دستبرد بزند. این کوشش برای دزدی دریایی، نشانگر بی اعتنایی دولت ترامپ به قوانین است.

حمید بعیدی نژاد، سفیر کشورمان در انگلیس نیز در واکنش به این خبر در توییتی نوشت: لحظاتی پیش با تصمیم مقامات جبل الطارق و تایید دادگاه، نفتکش حامل نفت ایران از توقیف غیرقانونی آزاد شد. کشورمان در تمامی40 روز گذشته با مشارکت نهادهای ذیربط داخلی تحت مدیریت وزارت خارجه گفتگوهای مستمری در سطح سیاسی، حقوقی و فنی با طرف انگلیسی برای برطرف این اقدام غیرقانونی انجام داد. آمریکا با کوشش های مذبوحانه آخرین لحظه خود قصد داشت مانع برطرف توقیف نفتکش گردد که با شکست تحقیرآمیزی روبرو شد. با کوشش های روزهای گذشته تمام مقدمات و تمهیدات فنی لازم برای حرکت نفتکش به دریای آزاد نیز تامین شده است و کشتی بزودی منطقه جبل الطارق را ترک خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 382

به "واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش انگلیس به آزادی نفتکش گریس 1"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید