واردات 10 میلیون دلاری ایران از سوریه

به گزارش مجله دور زمین، خبرنگاران : جدیدترین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت نشان می دهد که بخش مهمی از کاهش صادرات تحت تاثیر کرونا در بهار، در ماه های بعد جبران شده است.

واردات 10 میلیون دلاری ایران از سوریه

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، بر اساس جدیدترین براوردهای اجرا شده از سوی سازمان توسعه تجارت، ارزش صادرات غیرنفتی کشور از خردادماه تا آبان ماه سال جاری از رقم 6.3 میلیارد دلار به 26.7 میلیارد دلار افزایش داشته است. از سوی دیگر صادرات سه ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته 44 درصد منفی بوده در حالی که صادرات هشت ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل 19.7 درصد کاهشی بوده است.

این سازمان همچنین پیش بینی کرده بعد از ابلاغ شیوه نامه ستاد اقتصادی دولت در اوائل آبان ماه و عملیاتی شدن واردات در مقابل صادرات، آمارهایی که از صادرات کشور در چهار ماه باقی مانده منتشر خواهد شد، با شتاب بیشتری به کاهش صادرات در ماه های ابتدایی شیوع کرونا کمک خواهد کرد.

از ابتدای سال جاری و به دنبال شیوع گسترده کرونا در نقاط مختلف جهان، بسکمک از کشورها تصمیم به بستن مرزهای خود به منظور جلوگیری از افزایش سرعت انتقال ویروس کردند و همین موضوع باعث شد صادرات ایران نیز در ماه های ابتدایی سال جاری به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند. با گذشت از بهار و به دنبال بازگشایی نسبی دوباره مرزها، فرایند صادراتی کشور افزایش یافت و براوردهای گمرک در ماه های شهریور، مهر و آبان حاکی از افزایش صادرات در مقایسه با ماه های قبل است.

بر اساس براوردهای اجرا شده، ایران بخش قابل توجهی از صادرات خود را به کشورهای همسایه و منطقه انجام داده و سیاست دولت در سال های آینده نیز تداوم همین فرایند در بازارهای در دسترس خواهد بود.

با این وجود در شرایطی که به نظر می رسد اوضاع ایران در بازار کشورهایی مانند عراق مطلوب است تا جایی که در آمارهای هفت ماهه تجارت خارجی، این کشور جایگاه چین را نیز در این عرصه گرفته اما هنوز شرایط در بازار برخی کشورها با ظرفیت های موجود فاصله دارد. یکی از مهم ترین کشورها سوریه است که کل رقم تجارت ایران با این کشور به 100 میلیون دلار نیز نمی رسد.

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی سازمان توسعه تجارت، در هفت ماه ابتدایی سال 1399 حدود 73 میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود 10 میلیون دلار از کشور فوق واردات اجرا شده است. این در حالی است که صادرات ایران به سوریه در سال 1389 پیش از آغاز ناآرامی ها در این کشور 550 میلیون دلار در سال تخمین زده می شد.

در هفت ماهه ابتدایی سال جاری، مهم ترین کالاهای صادراتی ایران به سوریه شامل قطعات خودرو، دارو، میله های آهنی و فولاد، لوله و پروفیل، قطعات توربین های گازی، شیرخشک اطفال، پسته، شیرآلات بهداشتی، کربنات دی سدیم و مخمرها بوده و مهم ترین اقلام وارداتی ایران از سوریه نیز شامل فسفات، روغن زیتون، نباتات، مغز میوه و پارچه بوده است. شیرخشک، لوله و پروفیل، مفتول های مسی، هادی های برق، برخی انواع میله های آهنی و فولادی و دارو نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش صادرات داشته و محصولاتی مانند برخی انواع میله های آهنی و فولادی، قطعات خودرو، قطعات توربین، مخمرها و شیرخشک با کاهش صادرات به سوریه روبرو بوده اند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 11 دی 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1504

به "واردات 10 میلیون دلاری ایران از سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واردات 10 میلیون دلاری ایران از سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید