هشدار اندیشکده انگلیسی درباره پیامدهای توافق جدید برگزیت

یک اندیشکده انگلیسی درباره تبعات منفی توافق جدید برگزیت بر اقتصاد بریتانیا هشدار داده است.

هشدار اندیشکده انگلیسی درباره پیامدهای توافق جدید برگزیت

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور ارزان انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رویترز، موسسه ملی تحقیقات مالی و اجتماعی در تازه ترین گزارش خود هشدار داده است که توافق جدید برگزیت بین دولت بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس و اتحادیه اروپا می تواند بیشتر از تعویق برگزیت و ادامه نااطمینانی درباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، به اقتصاد بریتانیا لطمه وارد کند.

این در شرایطی است که بریتانیا میخواهد برای نخستین بار در یک قرن گذشته، انتخابات زودهنگام خود را در ماه دسامبر برگزار کند. این انتخابات پس از آن قرار است برگزار گردد که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیروز به جلب حمایت نمایندگان مجلس با هدف شکستن بن بست برگزیت شده است.

پس از مخالفت مجلس انگلیس با توافق برگزیت بین لندن و بروکسل، جانسون که وعده داده بود تا خاتمه اکتبر با توافق یا بدون توافق از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد، خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام 12 دسامبر یعنی 21 آذرماه شد.

جانسون پس از شکست های متوالی طی هفته های اخیر، خاتمه به یک پیروزی کم سابقه در مجلس دست یافته و نمایندگان مجلس عوام با 438 رای موافق در برابر 20 رای مخالف با این درخواست موافقت نموده اند. این طرح اکنون باید در مجلس اعیان به تصویب برسد.

حزب کارگر انگلیس همچنان خواهان برگزاری همه پرسی دوم درباره برگزیت است.

این اندیشکده بیان کرد: هزینه مالی رابطه دورتر و سردتر با اتحادیه اروپا می تواند بیشتر از هزینه های مربوط به تعویق برگزیت باشد. این توافق شاید موجب کاهش خطر برگزیت نامنظم گردد ولی از سوی دیگر احتمال روابط مالی نزدیکتر بین لندن و بروکسل را از بین می برد.

توافق جانسون بر خلاف توافق ترزا می نخست وزیر سابق بریتانیا، انگلیس، ولز و اسکاتلند را ملزم به باقی ماندن در اتحادیه گمرکی با اتحادیه اروپا نمی کند و این مساله احتمال وضع تعرفه و موانع گمرکی علیه بریتانیا را به شدت افزایش خواهد داد.

این اندیشکده پیش بینی نموده است که طرح جانسون موجب خواهد شد تا اقتصاد بریتانیا تا ده سال آینده حداقل 3.5 درصد کوچکتر گردد. بانک مرکزی انگلیس نیز باید در نشست هفته آینده خود نرخ بهره را از 0.75 درصد به 0.5 درصد کاهش دهد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 17 آبان 1398 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 569

به "هشدار اندیشکده انگلیسی درباره پیامدهای توافق جدید برگزیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار اندیشکده انگلیسی درباره پیامدهای توافق جدید برگزیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید