مسائل تنفسی در بهبود یافتگان کووید- 19 ماندگار است؟

به گزارش مجله دور زمین، یک متخصص داخلی و فوق تخصص ریه گفت: بسیاری نگرانند که بعد از بهبودی از بیماری کووید- 19، ریه آنها کوچک و یا حجم آن کم شود این در حالیست که در بسیاری از موارد بهبود یافتگان مسئله ای از نظر تنفسی به صورت ماندگار پیدا نمی کنند.

مسائل تنفسی در بهبود یافتگان کووید- 19 ماندگار است؟

به گزارش مجله دور زمین، دکتر سیروس شعبانی درباره نگرانی از تاثیرات کروناویروس روی ریه بعد از بهبودی مبتلایان به کووید-19 گفت: زمانی که یک نفر بهبود پیدا می کند تاثیر زیادی از ویروس کووید- 19 روی ریه او باقی نمی ماند. ویروس کووید- 19 به صورت ماندگار روی ریه تاثیری ندارد. باید توجه کرد که در بیش از 90 درصد موارد، زمانی که فردی به کووید- 19 مبتلا می شود و درگیری ریوی هم پیدا می کند، بعد از بهبودی اثری از کرونا روی ریه این فرد باقی نمی ماند.

وی با بیان اینکه کرونا ویروسی است که ما شناخت زیادی نسبت به آن نداریم، اظهارکرد: هنوز بسیاری از قسمت های بیماری زایی این ویروس را نمی شناسیم و به همین دلیل نمی توان به صورت 100 درصدی به مردم اطمینان داد که نگرانی در خصوص آن نداشته باشند اما می توان گفت کسانی که به کووید- 19 مبتلا شدند و بعد بهبود پیدا کردند، نباید از اینکه بیماری بعد از بهبود هم روی ریه آنها تاثیر دارد، نگرانی داشته باشند.

شعبانی با تاکید بر این موضوع که عملکرد ریه در سی تی اسکن قابل مشاهده است، گفت: به صورت حاد، زمانی که فردی درگیری ریوی پیدا می کند، در سی تی اسکن به خوبی عملکرد ریه وی و میزان درگیری ریه در خصوص ابتلا به کووید- 19 مشخص می شود.

بنابر اعلام روابط عمومی سامانه 4030 وزارت بهداشت، این متخصص داخلی و فوق تخصص ریه درباره نحوه حمله کرونا ویروس به سلول های ریه، اظهار کرد: میزان بیماری زایی این ویروس در همه جهات مشخص نشده است اما به طور کلی روی سلول های ریه نوعی گیرنده داریم که این ویروس به این گیرنده ها (ACE2) متصل می شود و روی سلول هایی که به آن ها لنفوسیت متصل و وارد سلول شده، ایجاد التهاب و بیماری می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1199

به "مسائل تنفسی در بهبود یافتگان کووید- 19 ماندگار است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل تنفسی در بهبود یافتگان کووید- 19 ماندگار است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید