سوئیس از ایران خواسته مرخصی شهروند زندانی آمریکا را تمدید کند

به گزارش مجله دور زمین، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه مدعی شد سوئیس به عنوان حافظ منافع این کشور در ایران خواستار تمدید مرخصی شهروند آمریکایی بازداشت شده در ایران شده است.

سوئیس از ایران خواسته مرخصی شهروند زندانی آمریکا را تمدید کند

به گزارش گروه بین الملل مجله دور زمین، مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا امروز چهارشنبه گفت سوئیس به عنوان حافظ منافع ایالات متحده در ایران از تهران خواسته مرخصی پزشکی مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی شده در ایران را تمدید کند.

پامپئو که در یک کنفرانس خبری درجمع مجله دور زمین حضور داشت از سوئیس بابت درخواست مرخصی برای دیگر شهروندان آمریکایی که در دادگاه های ایران به جرائم محکوم شده اند تشکر کرد.

مایک پامپئو روز 29 اسفندماه در بیانیه ای شرح داد جمهوری اسلامی ایران یکی از شهروندان آمریکا را که در ایران بازداشت شده بود به مرخصی پزشکی فرستاده است.

پامپئو در این بیانیه با بیان این ادعا که مایکل وایت به غلط از سال 2018 بازداشت و به تحمل حبس 13 ساله محکوم شده نوشته تهران او را بنا به دغدغه های بشردوستانه و مشروط به ماندن در ایران آزاد کرده است.

پامپئو همچنین نوشته است: مایکل اکنون تحت حفاظت سفارت سوئیس است و مورد معاینه و ارزیابی پزشکی قرار خواهد گرفت.

19 دی ماه سال 1397 بهرام قاسمی سخنگوی وقت وزارت امور خارجه ایران در کنفرانس خبری گفت که یک شهروند آمریکایی به نام مایکل وایت در شهر مشهد بازداشت شده است.

قاسمی گفت موضوع، در نخستین روزهای دستگیری از طریق دفتر حفاظت منافع آمریکا در تهران به اطلاع دولت آمریکا رسید و دولت متبوع وی از همان ابتدای بازداشت، در جریان این دستگیری قرار داشته است.

بر اساس گزارش ها، این شهروند آمریکایی شاکی خصوصی داشته و پس از رسیدگی به پرونده، به 10 سال زندان محکوم شده است.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز 8 فروردین با اشاره به مصاحبه یک دانشمند ایرانی زندانی با روزنامه گاردین در توئیتی خطاب به مقامات آمریکایی گفت: هموطنان ما را آزاد کنید.

وی نوشت: ایالات متحده، چندین دانشمند ایرانی را بدون هیچ اتهامی و یا با اتهامات ساختگی تحریمی، به گروگان گرفته و آنها را آزاد نمی کند؛ حتی در شرایطی که دادگاه های خودش این اتهامات پوچ را رد کرده اند.

وی اضافه کرد: ایالات متحده حتی از دادن مرخصی درمانی به افراد بیگناهی که در دوره شیوع کرونا در زندان هایی دهشتناک زندانی شده اند، خودداری می کند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1141

به "سوئیس از ایران خواسته مرخصی شهروند زندانی آمریکا را تمدید کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوئیس از ایران خواسته مرخصی شهروند زندانی آمریکا را تمدید کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید