رئیس جمهور 3 طرح بزرگ را در عسلویه افتتاح می نماید

به گزارش مجله دور زمین، پتروشیمی مرجان، فاز اول نیروگاه پتروشیمی دماوند و فاز سوم پتروشیمی پردیس روز سه شنبه با حضور رئیس جمهور در عسلویه به بهره برداری خواهند رسید.

رئیس جمهور 3 طرح بزرگ را در عسلویه افتتاح می نماید

استاندار بوشهر در گفت وگو با مجله دور زمین با اشاره به افتتاح این سه پروژه با حضور رئیس جمهور، گفت: در این سفر قرارداد بین هلدینگ خلیج فارس و مناطق نفت خیز جنوب نیز به امضا خواهد رسید.

عبدالکریم گراوند با بیان اینکه رئیس جمهور در این سفر برنامه ای غیر از امضای قرارداد و افتتاح پروژه ندارد، افزود: رئیس جمهور در این سفر ملاقات عمومی نخواهد داشت.

پردیس بزرگ ترین فراوریکننده اوره دنیا

با بهره برداری رسمی از فاز سوم پتروشیمی پردیس، این مجتمع به بزرگ ترین فراوریکننده اوره و آمونیاک منطقه خاورمیانه و دنیا با ظرفیت فراوری سالانه پنج میلیون و 265 هزار تن اوره و آمونیاک تبدیل می گردد.

هزینه اجرای این پروژه 502 میلیون یورو بوده که از محل درآمد فازهای نخست و دوم مجتمع پتروشیمی پردیس تأمین گردیده است. این هزینه شامل احداث واحدهای جانبی یوتیلیتی از جمله دو بویلر هر کدام به ظرفیت 150 تن در ساعت، طرح توسعه آبگیر و احداث واحد فراوری آب DM به ظرفیت 300 مترمکعب در ساعت است.

افتتاح طرح جدید متانول ایران

در شرایط کنونی ساخت و بهره برداری از سه طرح جدید فراوری متانول شامل پتروشیمی کاوه با ظرفیت فراوری سالانه 2 میلیون و 310 هزار تن متانول، پتروشیمی مرجان با ظرفیت فراوری یک میلیون و 650 هزار تن متانول و فاز نخست پتروشیمی بوشهر با ظرفیت فراوری یک میلیون و 650 هزار تن متانول، همگی با پیشرفت نزدیک به 100 درصد در حال اجرا است.

فراوری تجاری متانول در پتروشیمی مرجان از 29 مرداد ماه سال جاری شروع گردیده و با توجه به آماده نبودن فازهای دو و سه طرح پتروشیمی دماوند، واحد فراوری اکسیژن پتروشیمی مرجان به منظور تامین برخی خدمات یوتیلیتی (خدمات پشتیبانی) این مجتمع تابستان سال جاری به بهره برداری رسیده است.

شرکت پتروشیمی دماوند، مجری طرح تامین یوتیلیتی و آفسایت فاز دوم پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است.

گشایش فاز نخست طرح پتروشیمی دماوند

ساخت یوتیلیتی متمرکز یکی از سیاست های کلان دولت به منظور کاهش هزینه ها و افزایش انگیزه سرمایه گذاران به منظور سرمایه گذاری در ساخت و توسعه صنایع پتروشیمی در عسلویه و ماهشهر بوده و همسو با این سیاست کلان ساخت پتروشیمی دماوند با هدف تامین خدمات جانبی پتروشیمی ها در فاز دوم عسلویه در دستور کار نهاده شد.

فاز نخست پتروشیمی دماوند شامل نیروگاه با ظرفیت فراوری یک هزار و 900 مگاوات برق شامل 12 توربین و واحد بخار این نیروگاه ساخته گردیده و آماده بهره برداری رسمی است.

در کنار راه اندازی واحدهای فراوری برق و بخار پتروشیمی دماوند، با بهره برداری از تاسیسات GIS و پست های انتقال برق، هم اکنون امکان تامین برق مورد احتیاج طرح های به بهره برداری رسیده و پروژه های در حال ساخت پتروشیمی در فاز دوم منطقه ویژه پارس هم فراهم گردیده است.

امضای قراردادهای جمع آوری گازهای مشعل

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای جلوگیری از سوزاندن روزانه حدود 22 میلیون متر مکعب گاز در منطقه شرق رودخانه کارون، 2 قرارداد در مجموع به ارزش 1.2 میلیارد دلار با شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس (هلدینگ خلیج فارس) و پتروشیمی مارون امضا می نماید.

قراردادهای بهسازی و نوسازی تاسیسات جمع آوری گازهای مشعل مناطق نفت خیز جنوب مشتمل بر 32 طرح، با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری و بیژن زنگنه، وزیر نفت، امضا می گردد؛ قراردادهایی که با اجرای آنها در دو سال و نیم آینده، از سوزاندن روزانه بالغ بر 760 میلیون فوت مکعب (معادل 22 میلیون متر مکعب) گاز در منطقه شرق رودخانه کارون جلوگیری خواهد شد.

با اجرای این 32 طرح ، روزانه 510 میلیون فوت مکعب به خوراک پتروشیمی در حال احداث بیدبلند 2 و روزانه 250 میلیون فوت مکعب به خوراک پتروشیمی مارون اضافه خواهد شد. با جمع آوری این گازها، فراوری مایعات گازی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هم حدود 38 هزار بشکه در روز افزایش می یابد که سبب افزایش خوراک پتروشیمی بندرامام خواهد شد.

به این ترتیب سالانه در مجموع 1.6 میلیون تن اتان و ترکیبات گازی سنگین تر از آن و 14 میلیون بشکه مایعات گازی به خوراک واحدهای پتروشیمی افزوده می گردد که گامی بلند در مسیر برطرف مشکل کمبود خوراک بخش بزرگی از واحدهای پتروشیمی کشور به شمار می رود. ارزش این میزان خوراک برای شرکت ملی نفت ایران سالانه حدود 1300 میلیون دلار است و ارزش فراوری محصولات پتروشیمی حاصل از خوراک اضافی این طرح ها نیز سالانه حدود 2600 میلیون دلار برآورد می گردد. این طرح ها همچنین سبب خواهد شد روزانه حدود 16 میلیون متر مکعب گاز طبیعی سبک در اختیار شرکت ملی نفت ایران قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 آذر 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 98

به "رئیس جمهور 3 طرح بزرگ را در عسلویه افتتاح می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس جمهور 3 طرح بزرگ را در عسلویه افتتاح می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید