درخواست یاری نهاد حقوق بشری: شیوع کرونا در زندان های بحرین فاجعه بار خواهد بود

به گزارش مجله دور زمین، انجمن حقوق بشر بحرین با اعلام اینکه زندانیان سیاسی در بحرین شرایط اسفناکی دارند، هشدار داد شیوع کرونا در سایه بی توجهی مقامات این کشور می تواند فاجعه انسانی رقم بزند.

درخواست یاری نهاد حقوق بشری: شیوع کرونا در زندان های بحرین فاجعه بار خواهد بود

به گزارش گروه بین الملل مجله دور زمین، یک نهاد فعال در زمینه حقوق بشر در بحرین شرایط زندانیان سیاسی در این کشور را بسیار سخت خواند و از نهادهای بین المللی خواست برای آزادی آن ها دست به تحرکاتی بزنند.

باقر درویش، رئیس منتدی البحرین لحقوق الانسان BFHR (انجمن حقوق بشر بحرین) گفت که زندانیان اندیشه (سیاسی) در بحرین از شرایط بسیار سخت در طول دوره بازداشت ظالمانه شان رنج می برند.

او گفت که این نهاد حقوق بشری، در سال گذشته بیش از 300 مورد نقض حقوق زندانیان در برخورداری از درمان مناسب و ضروری را به ثبت رسانده است؛ چرا که مسئولان امنیتی عادت نموده اند با محروم کردن زندانیان سیاسی از درمان، به عنوان یکی از راه های شکنجه و انتقام روشمند در داخل زندان ها استفاده نمایند.

زندان های بحرین فاقد استانداردهای معمول دنیای است

درویش ادامه داد: علاوه بر این، زندانیان در حالی در اسارت به سر می برند که شرایط زندان هایی که قواعد معمول در دنیا را رعایت نمی نمایند، هر روز از قبل وخیم تر می گردد، به ویژه اینکه تعداد بازداشت شدگان از ظرفیت زندان ها افزون است.

رئیس انجمن حقوق بشر بحرین زندان های این کشور را فاقد خدمات درمانی یا دارای خدمات ناکافی توصیف کردو گفت که یکی از مهمترین مشکلاتی که امروز در این زندان ها وجود دارد، خدمات درمانی ناکافی برای زندانیان است، به گونه ای که زندانیان مجبورند برای قرار دریافت تحت درمان، مدت های طولانی به انتظار بنشینند و ممکن است نوبت دریافت خدمات درمانی ایشان بعد از آن فرا برسد که کار از کار گذشته باشد یا شرایط سلامت ایشان وخیم شده باشد.

دولت بحرین از مسئولیت خود در قبال زندانیان طفره می رود

وی در خصوص شیوع بیماری در زندان های بحرین نیز اینگونه گفت که در تجربه های گذشته از جمله در تجربه مقابله با بیماری پیسی (جرب) که در زندان های بحرین شایع شده بود، شاهد بودیم که حکومت، هیچ گونه حس مسئولیت پذیری ندارد و علاوه بر سهل انگاری، دیدیم که اساساً در مدیریت زندان برای محدود ساختن این بیماری ضعیف عمل نموده است.

نگرانی از شیوع کرونا در زندان های بحرین در سایه بی توجی مقامات

درویش ادامه داد: این در حالی است که تجربه های انسانی و درمانی و دیگر کوشش های انجام شده، توانسته است این بیماری را در شرایطی بسیار محدود قرار دهد که به هیچ وجه با بیماری کرونا که مؤسسات درمانی و آزمایشگاه های علمی تا امروز نتوانسته اند واکسن مؤثری برایش فراوری نمایند، قابل مقایسه نیست. با این شرایط، اگر بیماری کرونا به داخل زندان ها راه یابد، چه خواهد شد؟.

رئیس انجمن حقوق بشر بحرین گفت که در سایه بی توجی های مقامات بحرینی به زندانیان سیاسی در ماجرای شیوع پیسی 200 نفر در زندان امنیتی جو به این بیمای مبتلا شدند. او هشدار داد که در صورت ورود کرونا به این زندان می تواند به فاجعه انسانی منجر گردد که زندگی و امنیت سلامت زندانیان را خواهد ربود.

درویش به سابقه مقامات بحرین در بی توجهی به درخواست های انسانی و حقوق بشری اشاره نمود و گفت که با وجود تمامی فراخوان هایی که در سراسر دنیا اعلام شده، در رأس آن ها فراخوان کمیته عالی حقوق بشر سازمان ملل، اما مقامات بحرینی به چنین فراخوان هایی پاسخ ندادند و به اتخاذ تدابیر رسانه ای مانند توسل به هیأت ملی حقوق بشر روی آوردند که دست به یک بازدید تبلیغاتی زد که تلویزیون بحرین آن را پوشش داد، تلویزیونی که نگاه های دیگر را نمی پذیرد و تنها بازتاب دهنده دیدگاه دولتی است که بسیار گمراه ساز است.

توسل به پروپاگاندا برای فرار از انتقادها

وی ادامه داد: مقامات بحرین به جای حرکت به سوی اقدام درست که همان آزاد سازی فوری تمامی زندانیان آزادی عقیده است، به استفاده از تبلیغات رسانه ای و اظهار نظرهای پارلمانی معین روی آورد و دست به دامن بعضی مؤسسات مطبوعاتی و گفتمان های نفرت پراکن و دیگر موارد شد تا کسانی را مورد حمله قرار دهد که خواهان برخورداری زندانیان از حقوق طبیعی شان در رسیدن به آزادی ای شدند که از ایشان سلب و ظالمانه محدود شد و تجاوزات بی شماری در حقشان اعمال گشت.

رئیس انجمن حقوق بشر بحرین در انتها ضمن ابراز نگرانی از شرایط زندانیان سیاسی در این کشور پرسید که اگر چنین ویروس دنیای کرونا که علاجی برای آن پیدا نشده است، به زندان های بحرین برسد، رفتار مقامات امنیتی چگونه خواهد بود؟

مقامات آل خلیفه از سال 2011 و به دنبال شروع حرکت انقلابی مردم بحرین برای اصلاحات در این کشور، مخالفان خود را سرکوب کرد، رهبران انقلابی را زندانی و یا بعد از سلب تابعیت به خارج تبعید نموده است.

.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1136

به "درخواست یاری نهاد حقوق بشری: شیوع کرونا در زندان های بحرین فاجعه بار خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست یاری نهاد حقوق بشری: شیوع کرونا در زندان های بحرین فاجعه بار خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید