درخواست داوطلبان کارشناسی ارشد 99 برای تعویق مجدد کنکور

به گزارش مجله دور زمین، با نزدیک شدن به زمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد، تعداد زیادی از داوطلبان، تعویق مجدد این آزمون را خواستار شده اند.

درخواست داوطلبان کارشناسی ارشد 99 برای تعویق مجدد کنکور

به گزارش خبرنگار حوزه همزمان با شیوع کرونا در بسیاری از مسائل جاری کشور مُهر تعطیلی خورد؛ در این میان برگزاری کنکور ها نیز به تعویق افتاد. یکی از این کنکور ها آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 99 بود که نهایتا مقرر شد این آزمون در تاریخ 22 و 23 خرداد 99 برگزار شود.

رئیس سازمان سنجش نیز به خبرنگار ما اعلام کرده است که این کنکور در موعد مقرر برگزار خواهد شد و اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام کند که این آزمون باید به تعویق بیفتد آن را برگزار نمی کنیم. با این وجود جمع زیادی از داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد با راه اندازی کمپینی متقاضی تعویق کنکور هستند.

یکی از دانشجویان متقاضی تعویق کنکور کارشناسی ارشد فارغ التحصیل دانشگاه اهواز در گفت وگو با خبرنگار گفت: من و عده زیادی از داوطلبان کنکور ارشد با توجه به شیوع بیماری کرونا و سرعت انتقال و انتشار ویروس و خطر ابتلا به این بیماری و همچنین با توجه به تحقیقات صورت گرفته شده مبنی بر امکان آلوده شدن افراد (با عطسه و سرفه) و همچنین رعایت طرح فاصله گذاری اجتماعی و تاکید ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا به منظور رعایت اصول و قوانین وضع شده و قطع زنجیره تماس افراد سالم با افراد بیمار و ناقل درخواست تعویق افتادن زمان برگزاری این کنکور را داریم.

این داوطلب کنکور کارشناسی ارشد 99 درباره دلایل این درخواست، گفت: نمی شود چهار ساعت با ماسک بر سر جلسه امتحان کنکور نشست؛ تنفس کردن در شرایطی که هم استرس آزمون حاکم است و هم خطر مبتلا شدن به بیماری کرونا، بسیار سخت است.

او تاکید کرد: داوطلبانی هستند که نزدیک به پنج ساعت از محل سکونت خود باید دور شوند تا به محل حوزه امتحانی برسند و این امکان را ندارند که شب قبل از آزمون به خوابگاه یا مکانی بروند که اسکان داشته باشند. اگر هم صبح اول وقت بخواهند حرکت کنند؛ قطعا جلسه کنکور برای آنها توام با استرس و خستگی خواهد بود.

تکمیل ظرفیت دکتری 98 برگزار نشد/ اعتراض داوطلبان بی پاسخ ماند!

این فارغ التحصیل دانشگاه اهواز گفت: داوطلبانی هستند که با توجه به شرایط موجود و مسائل اقتصادی مجبور هستند بجای پدر خانواده کار کنند و فرصت مطالعه کافی برای آزمون را ندارند. این افراد هم درخواست وقت بیشتر برای مطالعه دارند تا بتوانند فرصت های از دست رفته را جبران کنند. با توجه به اینکه آزمون کارشناسان رسمی دادگستری، کنکور های وزارت بهداشت و تعطیلی مجامع ورزشی از جمله مسابقات المپیک، لیگ های جهانی فوتبال و دیگر ورزش ها، به تعویق افتاده اند؛ چرا کنکور کارشناسی ارشد به تعویق نمی افتد؟.

او ادامه داد: عدم تغییر در برگزاری کنکور وزارت علوم در این شرایط بحرانی اصلا عادلانه نیست. کمپین داوطلبان کارشناسی ارشد تا به امروز بیش از یازده هزار حمایت کننده داشته است. تعطیلی کتابخانه ها، خوابگاه ها و عدم دسترسی به استادان برای رفع اشکالات درسی، ابتلای بعضی از داوطلبان به بیماری کرونا و از دست دادن وقت بسیار زیاد و افت شدید تحصیلی برای آمادگی کنکور از دیگر دلایل ما برای به تعویق افتادن کنکور سراسری است.

یکی دیگر از داوطلبان کارشناسی ارشد نیز گفت: من یکی از قربانی های ویروس کرونا بودم و مریض شدم، حدود یک ماه وقتم هدر رفت. یعنی تمام تلاشی که از تابستان کردم بخاطر این یک ماه مریضی که هر لحظه ممکن بود بمیرم از دست رفت اما دوباره شروع کردم، نمی دانم که با این یک ماه عقب افتادن از درس خواندن در زمان محدود می توانم نتیجه بگیرم یا خیر.

فاطمه زرین آمیزی، مدیرکل روابط عمومی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در گفت وگو با خبرنگار درباره تعویق مجدد کنکور ها گفت: سازمان سنجش یک سازمان مجری است و همان طور که زمان برگزاری آزمون دکتری از اسفند به خرداد موکول شد؛ زمان برگزاری بقیه آزمون ها هم تغییر کرد. باید ستاد مقابله با کرونا در خصوص این مسئله تصمیم بگیرد.

او شرح داد: اگر ستاد مقابله با کرونا به سازمان سنجش بگوید آزمون ها بنا به شرایط کشور و شرایط بحرانی کرونا به تعویق بیفتد؛ باز هم اقدام به تعویق می کنیم. در غیر این صورت مطابق زمان برگزاری که اعلام شده آزمون را برگزار می کنیم.

علیرضا وهاب زاده، مشاور وزیر بهداشت در توییت خود نوشت: در تصمیم گیری برای شرایط برگزاری آزمون های سراسری قطعا سلامت داوطلبان، اصلی ترین محور خواهد بود.

طی هفته گذشته در خصوص نگرانی های مطرح شده درباره شرایط برگزاری آزمون های سراسری و درخواست برای به تعویق افتادن زمان آن ها، جلسات متعددی برگزار و جوانب مختلف این موضوع بررسی شده که نتایج آن اطلاع رسانی خواهد شد. قطعا سلامت داوطلبان، اصلی ترین محور این تصمیمات خواهد بود.

-با توجه به لغو مراسم های ماه رمضان و همچنین مراسمات ملی خرداد برگزاری آزمون ها در خرداد ماه برخوردی دوگانه است؟.

-اگر قرار است که کنکور کارشناسی ارشد در موعد مقرر برگزار شود چرا در حدود یک ماه نیم قبل از تاریخ برگزاری یعنی ابتدای اردیبهشت مهلت مجدد برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد در نظر گرفته شد؟.

-چرا آزمون کارشناسان رسمی دادگستری که مقرر بود در 9 خرداد برگزار شود به تعویق افتاد، ولی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری به تعویق نمی افتد؟.

علاوه بر این سوالات زیادی نیز درباره تمهیدات حفاظتی سازمان سنجش برای جلوگیری از تقلب در کنکور از جمله نحوه بازرسی بدنی، نحوه کسب اثر انگشت و نحوه تشخیص چهره داوطلبان شکل گرفته است. این داوطلبان همچین درباره نحوه رفت و آمد داوطلبان به مراکز استان ها برای شرکت در آزمون معترض هستند.

داوطلبان در فضای مجازی نیز اعتراضات زیادی را مطرح کرده اند که در ادامه چند مورد را می خوانید:

داوطلبان عدم مهار بیماری، شروع پیک های دوم و سوم، ازدحام ناشی از تجمیع در محل برگزاری کنکور، سختی تنفس با ماسک در طول 4 ساعت جلسه آزمون، مسافرت از روستا ها و شهر ها به محل برگزاری آزمون ها و بسته بودن کتابخانه ها و عدم دسترسی به منابع علمی را از مهم ترین دلایل خود برای تعویق آزمون ها می دانند.

در مقابل تمام این داوطلبان که متقاضی تعویق کنکور هستند؛ باید به چند نکته دیگر توجه کرد: اینکه تعداد زیادی از داوطلبانی که برنامه ریزی خود را انجام داده اند و مشغول مطالعه هستند، به هیچ وجه با تعویق مجدد کنکور موافق نیستند. از سوی دیگر چند ماه بعد زمان شروع سال تحصیلی جدید است و وقفه در برگزاری کنکور قطعا شروع سال تحصیلی را نیز با مشکل رو به رو خواهد کرد. نکته مهم دیگر نیز این است که شرایط کشور تعیین نیست و اگر ستاد ملی مبارزه با کرونا تشخیص دهد قطعا کنکور به تعویق خواهد افتاد.

کنکور کارشناسی ارشد ناپیوسته بر اساس اعلام سازمان سنجش در روز های 22 و 23 خرداد 99 در حوز های امتحانی مربوطه برگزار می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1133

به "درخواست داوطلبان کارشناسی ارشد 99 برای تعویق مجدد کنکور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواست داوطلبان کارشناسی ارشد 99 برای تعویق مجدد کنکور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید