اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی

به گزارش مجله دور زمین، رئیس کل بانک مرکزی فرایند کنترل متغیرهای پایه پولی و نقدینگی را تشریح کرد.

اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی در یک پست اینستاگرامی درباره فرایند کنترل متغیرهای پولی و نقدینگی، نوشت: بانک مرکزی، به عنوان مسئول سیاست پولی و اعتباری، علاوه بر ضرورت مهار تورم و کمک به خروج از رکود، روبرو با اثرات مالی ناشی از شیوع کرونا و نیز تسهیل تامین مالی کسری بودجه بوده است. در این شرایط کاملاً پیچیده، اگر مقاومت بانک مرکزی در مقابل بسکمک از درخواست ها نبود، شرایط پایه پولی و نقدینگی، امروز به گونه ای دیگر رقم خورده بود.

وی افزود: به همین دلیل، بانک مرکزی به مانند تمام بانک های مرکزی دنیا ، نمی توانست در خصوص نیازهای تأمین مالی در اوائل شیوع کرونا که اقتصاد طبقات کم درآمد جامعه را متأثر ساخته بود بی تفاوت باشد. کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی در ابتدای سال، با هدف کمک به بانک ها برای تامین مالی و اعطای وام ارزان قیمت به خانوارهای یارانه بگیر و نیز کسب و کارهای آسیب دیده و تأمین مالی کمک ودیعه مسکن انجام گرفت.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نظر به پایش فرایند متغیرهای مالی، از اول مهرماه با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر رشد نقدینگی، نرخ سپرده قانونی به شرایط اولیه آن برگردانده شد. اقدامات احتیاطی برای کاهش ریسک ترازنامه بانک ها نیز، طبق برنامه پیش می رود.

همتی گفت: همراهی دولت محترم در تأمین کسری بودجه نیمه اول سال ازطریق انتشار اوراق بدهی قابل تقدیر است. امیدوارم باتوجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این فرایند، درنیمه دوم سال نیز باجدیت ادامه یابد تا بتوان کسری بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان تأمین مالی کرد.

وی در پایان سخنانش اعلام کرد: بی شک، مهم ترین عامل برونزای اقتصاد کشور، ادامه تحریم های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان است. هرگونه تحلیل راجع به متغیرهای پولی و قضاوت درخصوص عملکرد بانک مرکزی، بدون درنظرگرفتن تأثیر این عامل، بی تردید نمی تواند یک تحلیل جامع، علمی و از نظر اجرایی راهگشا باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1410

به "اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید