آلمان: اروپایی ها به پابرجایی برجام متعهدند

به گزارش مجله دور زمین، وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای مدعی شده سه کشور اروپایی طرف توافق هسته ای با ایران به حفظ این توافق متعهد هستند.

آلمان: اروپایی ها به پابرجایی برجام متعهدند

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل مجله دور زمین، وزارت خارجه آلمان در بیانیه ای بار دیگر مدعی شده کشورهای اروپایی به توافق هسته ای با ایران پایبند هستند.

این بیانیه امروز چهارشنبه برای تشریح محورهای سفر هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به انگلیس صادر شده است. وزارت خارجه آلمان گفته ماس با همتای انگلیسی خود درباره مسائل مختلف از جمله ایران رایزنی خواهد نمود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: آلمان به همراه فرانسه و انگلیس همکاری نزدیکی در قالب گروه موسوم به E3 دارند. این کشورها، امضاکنندگان برنامه جامع اقدام مشترک با ایران هستند و به تضمین پابرجایی این توافق متعهدند.

برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، تیرماه سال 1394 میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه 1+5) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی ها در اجرای آن و کوشش برای کاستن از مزایای مالی ایران از آن را شروع کرد. با روی کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا این کارشکنی ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته ای خارج خواهد نمود.

ترامپ خاتمه 8 می 2018 (18 اردیبهشت ماه 1397) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج و دستور احیای تحریم های متوقف شده علیه ایران را صادر کرد.

ترامپ وعده داده بود با خروج از برجام و پیگیری سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری ایران را به حضور پای میز مذاکره برای رسیدن به توافقی بهتر -به زعم او- مجاب خواهد نمود.

در حالی که بیش از 2 سال از این وعده می گذرد او در تحقق این هدف ناکام مانده و به همین دلیل به خصوص در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر از سوی گروه های مختلف در آمریکا آماج نقدها قرار گرفته است.

منتقدان ترامپ او را به نداشتن راهبرد در قبال ایران، تشدید بی مورد تنش ها با این کشور و جدا کردن راستا آمریکا از متحدانش متهم نموده اند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال گذشته در سالگرد خروج آمریکا از برجام بیان کرد میخواهد طی گام هایی تعهداتش به این توافق را کاهش دهد. اقدام ایران ذیل مفاد مندرج در برجام اعلام شد.

به تازگی سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) همسو با آمریکا، پیش نویس قطعنامه ای را به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه کردند که با 25 رای مثبت در این شورا تصویب شد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در آژانس هم در واکنش به این اقدام بیان کرد که اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به این قطعنامه اتخاذ می نماید و مسئولیت و عواقب آن، بر عهده بانیانش خواهد بود. (جزئیات بیشتر)

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: dorezamin.ir شناسه مطلب: 1230

به "آلمان: اروپایی ها به پابرجایی برجام متعهدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلمان: اروپایی ها به پابرجایی برجام متعهدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید